Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Radní zakázali v Litoměřicích podomní prodej

28.07.2014 Aktuality Eva Břeňová

Podomní prodej je v Litoměřicích zakázán. Nařízení vydali před několika dny litoměřičtí radní. Reagovali tak na požadavky občanů i některých zastupitelů, kteří poukazovali na obtěžující jednání podomních prodejců, kteří se vnucovali lidem i do jejich domovů.


„Obec může podomní prodej regulovat nebo úplně zakázat. Nikoliv však formou obecně závazné vyhlášky, nýbrž formou nařízení. Opravňuje ji k tomu § 18 živnostenského zákona,“ vysvětluje právnička Alice Karpíšková, vedoucí kanceláře starosty města.

Donedávna existoval právní výklad, že pokud by zákaz podomního prodeje směřoval plošně na celé území obce a na jakýkoli prodej a poskytování služeb mimo provozovnu, mohlo by se nařízení dostat do rozporu s ústavně zaručeným právem na podnikání. „Za průlomové v této věci lze považovat rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 20. června letošního roku,“ upozorňuje Alice Karpíšková. Dle něj je obec zmocněna stanovit svým nařízením v přenesené působnosti zákaz některých druhů prodeje zboží nebo poskytování služeb prováděných mimo provozovnu v obci nebo její části, aniž by jím současně musela vymezit místa a stanovit podmínky pro tuto podnikatelskou činnost. Ústavní soud dále konstatoval, že takto vymezeným podomním prodejem zboží nebo poskytováním služeb se nevyčerpávají druhy uvedené podnikatelské činnosti prováděné mimo provozovnu v obci, neboť tato činnost může být nadále provozována jiným způsobem, zejména formou stánkového prodeje. Nic na tom nemění ani skutečnost, že se zákaz vztahuje na celé území obce.

Zakazovat pochůzkový prodej se litoměřičtí radní prozatím nechystají, i když i tento krok je možný. „Není však zdrojem stížností,“ dodal starosta Ladislav Chlupáč. Pochůzkovým prodejem se přitom rozumí nabídka, prodej zboží nebo poskytování služeb mimo provozovnu určenou k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím s použitím přenosného nebo neseného zařízení (konstrukce, tyče, ze zavazadel, tašek, závěsného pultu a podobných zařízení) nebo přímo z ruky. Prodej vánočních ryb, stromků, případně občerstvení při různých venkovních akcí naopak obyvatelé Litoměřic dosud vítali. 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu