Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

První českou chytrou solární lavičku využijí obyvatelé Litoměřic

solmpMěsto Litoměřice si jako první pořídilo českou chytrou solární lavičku CapaSitty, kterou může ode dneška každý vidět a využívat v litoměřickém parku Václava Havla. Jedná se o první sériový kus vylepšené lavičky, jejíž prototyp byl představen loni před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a dále na výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Litoměřice se dlouhodobě věnují oblasti udržitelné energetiky, která patří mezi hlavní rozvojové priority města. Solární lavička je tak další aktivitou zapadající do mozaiky činností města na poli energetických úspor či využívání alternativních zdrojů. Její instalací chtějí Litoměřice přispět k popularizaci využití solární energie ve veřejném prostoru.

Lavičku CapaSitty vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci s mladým designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT. „Jde o první „chytrou“ lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních telefonů, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší,“ vyjmenoval její přednosti energetický manažer města Litoměřice Jaroslav Klusák.

Lavička nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují. Má zabudovanou baterii, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Na délku měří 2,2 metru a vysoká je necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem. Lavička váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobena z oceli, betonu a dřeva.
„Lavička v Litoměřicích má oproti loňskému prototypu vylepšený a ještě odolnější design. V této podobě jsme připraveni na její sériovou výrobu. V současné době jednáme s několika zájemci i partnery pro distribuci v České republice i v zahraničí. Kromě lavičky připravujeme i další projekty v oblasti chytrého mobiliáře jak pro veřejná místa, tak například do kancelářských komplexů,“ říká Jan K. Rolník, kreativní ředitel ze společnosti Full CapaCity.

Náklady na pořízení lavičky do Litoměřic byly uhrazeny z projektu „READY 21“ z programu Švýcarsko - české spolupráce. „Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky realizované městem Litoměřice,“ doplnil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Více informací o první české chytré lavičce a jejích tvůrcích nalezte na následujících webových stránkách: www.capasitty.com.

Energetický manažer města Jaroslav Klusák společně s projektovou manažerkou společnosti Full CapaCity Jitkou Nesrstovou byli prvními, kdo otestoval funkčnost tzv. chytré solární lavičky, kterou dnes v parku Václava Havla odhalil starosta města Ladislav Chlupáč (viz úvodní foto).

solvp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu