Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Při procházce Jiráskovými sady diskutovali lidé s architektem

diskuseWNěkolik desítek lidí se v sobotu odpoledne vydalo do Jiráskových sadů v Litoměřicích v doprovodu architekta Zdeňka Sendlera, autora architektonického návrhu budoucí podoby Jiráskových sadů, jejichž revitalizace v těchto dnech finišuje. Stalo se tak u příležitosti Dne architektury.

„Proměna parku byla vedena citlivě tak, aby byl přátelský vůči všem věkovým skupinám, bez zákazu vstupu do volných travnatých ploch a nabídl každému pocit svobody," řekl v úvodu architekt, který upozornil na to, že jde o městský park, nikoliv lesopark. S ohledem na jeho zprůhlednění proto došlo k odbornému zvýšení korun stromů a odstranění větví sahajících pod úroveň očí.

Diskuse o nové tváři parku byla místy vzrušená. Někteří ji vítali, další obdivovali, jiní zase kritizovali, nejvíce asi množství vybetonovaných cest. „Cestní síť je jen minimálně změněná. Skládá se z 5 tisíc metrů čtverečníchplochy s asfaltovým povrchem nebo betonem. Další 3 tisíce metrů čtverečních tvoří mlatové cestičky, plus nesmíme zapomenout na zkratky z kamenných kostek, které budou postupně zarůstat. Na zpevněné ploše před kavárnou mohou být stolky s židličkami, pořádat se zde koncerty apod. Upozorňuji, že dříve zde bylo o 2500 metrů čtverečních více zpevněných a mnohdy již nefunkčních ploch, než je tomu nyní," upřesnil Zdeněk Sendler.

Revitalizace parku finišuje. Osazen byl barevnými lavičkami, jež jsou s ohledem na proměnlivost počasí kovové, nikoliv dřevěné. „Dřevěné totiž nasávají vlhkost, a bývají tak dlouho nepoužitelné," vysvětlil architekt. V současné době probíhají zahradnické úpravy a instalace herních i vodních prvků. Obzvláště děti pak zaujmou čtyři počítačem řízené proudy vody, jejichž podoba bude proměnlivá, stejně jako barevné nasvícení.
Dotazy se týkaly i toho, zda bude park přístupný psům a cyklistům. „To je již věcí provozního řádu parku. Osobně však nemám rád zákazy. Jde o to, aby se návštěvníci parku naučili být k sobě slušní a tolerantní," uvedl Zdeněk Sendler.

diskuseW

Jiráskovy sady budou zpřístupněny veřejnosti v listopadu. Slavnostně otevřeny mají být na jaře. Na jejich revitalizaci získalo město Litoměřice od Nadace Proměny grant ve výši 25 milionů korun.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu