Prezident Masaryk v podání oblíbeného zpěváka, moderátora a baviče Vladimíra Hrona dorazí na litoměřické výstaviště oděné v duchu První republiky. O posledním říjnovém víkendu totiž v Litoměřicích vyvrcholí velkolepé krajské oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky. Město při této příležitosti odhalí v areálu Masarykovy základní školy pomník připomínající významný historický milník.
Celokrajské oslavy začnou na výstavišti už v pátek 26. října a potrvají do neděle 28. října. Na celé tři dny se areál Zahrady Čech vrátí zpátky v čase. Nastane tak jedinečná příležitost prožít řadu historických událostí znova. Venkovní i vnitřní prostory se promění v historické expozice, které připomenou různé sféry běžného života První republiky. Pátek bude určen primárně žákům základních a středních škol, sobota a neděle pak veřejnosti. Během víkendu výstaviště své brány otevře od 10 do 17 hodin, ve 13 hodin proběhne po oba dny slavnostní ceremoniál. „V průběhu něho dorazí na koni prezident Masaryk, který v následném vystoupení představí Masaryka jako člověka i jako politika,“ informovala ředitelka výstaviště Michaela Mokrá. Do stylu První republiky se oblékne i samotné výstaviště. Návštěvníci uvidí dva ukázkové pokoje, jeden ze života třídy nízké a druhý z té vysoké. V pavilonu B se představí zdravotnictví tehdejší doby, včetně pacientů a sester. Pavilon D se promění v prvorepublikovou tělocvičnu, kde v určitých časových intervalech proběhnou exhibiční zápasy. Příchozí jistě zaujmou i školní léta, restaurace, pánský salón, kabaretní vystoupení a mnoho dalšího. Vstupné bude po celé tři dny zdarma.
V neděli město Litoměřice odhalí v areálu Masarykovy základní školy památník. V 15 hodin zde starosta Ladislav Chlupáč představí dílo pocházející z dílny Jakuba a Barbory Klaškových z Jindřichova Hradce. „Jejich návrh zvítězil mezi 14 díly od různých tvůrců z celé České republiky,“ připomněl starosta. Tvar pomníku ze sklocementu vychází z geografického vzezření území tehdejšího Rakousko-Uherska, z něhož Československo po první světové válce vzešlo. Z jeho půdorysu se vztyčují jednotlivé země. Československo je na památníku dominantní a nad ostatními státy, které tvoří podstavec, se zvedá do výšky zhruba 80 centimetrů. Tvoří tak jakýsi stůl připomínající oltář. Tato plocha by měla podle autorů projektu sloužit jako místo odpočinku a setkávání pro děti. Všechny státy vychází ze stejné plochy a tvoří jakýsi pevný základ plastiky, který funguje jako jednotící prvek a naznačuje, že všichni máme pod nohama tu stejnou Zemi, jíž jsme součástí.
Podrobný program oslav naleznete zde.