Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

mestoslogem

Pravidla parkování v centru města jsou sjednocena

Upravený systém parkování začne od počátku ledna platit v centru Litoměřic. V souvislosti s vydáním nových předplacených parkovacích karet dochází již nyní k postupnému rušení vyhrazených stání pro držitele parkovacích karet.

Držitelé nových předplacených karet, které mají oranžovou barvu a na sobě RZ vozidla, mohou nově zaparkovat na kterémkoliv volném parkovacím místě. Výše parkovného a cena nových předplacených parkovacích karet, o které lidé žádají od 1. prosince Technické služby města, zůstává beze změn. Zároveň dojde zřejmě v příštím týdnu k demontáži části starých a instalaci nových parkovacích automatů.

V příštích dnech budou odstraněny i dosud platné dodatkové tabulky, které informovaly o tom, pro která čísla parkovacích karet jsou parkovací místa vyhrazena. Postupně bude montováno nové dopravní značení. Půjde pouze o značku „P“ doplněnou o symbol parkovacího automatu.
Nyní je v Litoměřicích 427 míst určených držitelům parkovacích karet. Dalších zhruba osm desítek oprávněných žádostí zůstává neuspokojeno, přestože žadatelé zde mají buď trvalé bydliště, sídlo firmy nebo provozovnu. Zvýšit počet vyhrazených míst však z kapacitních důvodů nelze. Už nyní totiž mají problém s nalezením volného místa návštěvníci města nebo lidé přijíždějící za nákupy či úředními záležitostmi, protože na místech pro parkující na parkovací lístek je plno a na místech pro držitele parkovacích karet parkovat nelze, i když jsou prázdná. Kapacita Mírového náměstí a přilehlých ulic je tak v současné době téměř plná a ulice přiléhající k historickému jádru, jako jsou například Palachova, Palackého či Osvobození, zaplavila zaparkovaná auta lidí přijíždějících nebo pracujících v centru.

Nad tímto stavem diskutovali řadu měsíců radní města s odborníky na dopravu a územní rozvoj. Průzkum ukázal, že vyhrazená místa nejsou přes den plně využívána, protože držitelé karet odjíždějí za prací. Příkladem může být Lidická ulice, kde během pracovního dne na místech pro majitele karet často neparkuje až na výjimky nikdo k tomu oprávněný. Vědomě nebo z nedostatku volných míst jsou tak porušovány předpisy.

„Proto dojde od 1. ledna ke sjednocení pravidel pro všechna vozidla. Nově tak nebudou vyhrazena místa pro držitele předplaceného parkování. Tím se zvýší počet volných míst pro motorizované návštěvníky centra, čímž zároveň podpoříme maloobchod. Fyzicky tak bude možno zaparkovat během dne více vozidel, protože lépe zorganizujeme využitelnost stávajících míst. Uvědomujeme si, že někteří řidiči byli zvyklí na „své“ parkovací místo, bohužel právě řada těchto vozidel po odjetí nechávala, třeba i celý den, tato místa nevyužitá. Nově tito řidiči zaparkují vozidlo kdekoliv v rámci celé zóny,“ odůvodnil změny místostarosta Lukas Wünsch,
do jehož gesce spadá právě doprava.

Toto řešení zároveň umožní navýšit počet předplacených parkovacích karet pro lidi, kteří na ně mají nárok a nedostalo se na ně. „Tím, že se z hlediska využitelných volných míst stane centrum dostupnější, ulevíme lokalitám přiléhajícím k historickému jádru, která začala sloužit jako odstavná parkoviště,“ vyzdvihl další pozitivum radní města pro územní plán Filip Hrbek.
Počet aut nejen v Litoměřicích stoupá. Průzkum z roku 2017 realizovaný v rámci zpracování Plánu udržitelné městské mobility ukázal, že v Litoměřicích před třemi lety bylo 0,83 automobilu na jednu domácnost a 431 vozidel na tisíc obyvatel. „V číslech přitom nejsou zahrnuta služební auta,“ upozorňuje radní Hrbek.
V souvislosti s chystanými změnami dojde k osazení Mírového náměstí a Dlouhé ulice moderními parkovacími automaty, umožňujícími po zadání registrační značky vozu úhradu platební kartou, eurem, aplikací nebo prostřednictvím SMS zprávy.
Zároveň bude možné spravovat automaty online. V případě potřeby tak je možné přistoupit k okamžité změně tarifu bez nutnosti drahého technického zásahu, tak jako tomu bylo například na jaře, když vláda ČR rozhodla ze dne na den o pozastavení placení parkovného ve všech městech v republice.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu