Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Poznatky o dopravě šíříme i za hranicemi

pibruhovampMěsto Litoměřice spolupracuje v rámci tvorby Plánu udržitelné městské mobility (PUMM) i s okolními zeměmi. Zde čerpá inspiraci, nebo naopak předává již získané zkušenosti.  Na mezinárodním odborném workshopu Whatcity v Bratislavě své poznatky o strategickém plánování dopravy v Litoměřicích přednášela Hana Brůhová-Foltýnová, litoměřická manažerka Plánu udržitelné městské mobility. Akce se účastnili také zástupci například z Nizozemí, Lublaně, Prahy a USA.

 

Jak uvedl tamní tisk (Denník N), Hana Brůhová-Foltýnová otevřela se zástupci ostatních zemí debatu o spolupráci s veřejností při tvorbě dopravního plánu. „Ve městě Litoměřice, které se opakovaně umísťuje v žebříčkách inovativních samospráv, dbají na komunikaci s veřejností. Základní platformou je tzv. fórum, kde občané sami definují každoročně deset největších problémů města. Každoroční frekvence fóra umožňuje městu prezentovat posun na příkladech řešení konkrétních otázek z minulosti,“ píše o Litoměřicích slovenský deník.

První den workshopu proběhl ve znamení výměny zkušeností. „Velmi inspirativní pro mě byly informace od náměstka primátora z Lublaně, kde proběhl poměrně razantní zásah do veřejného prostoru a zřídilo se mnoho pěších zón,“ uvedla Hana Brůhová-Foltýnová. Druhý den v rámci workshopu Bratislava uzavřela na den jednu z nejrušnějších ulic v centru (více zde) , což umožnilo obyvatelům poznat město jinak, než jsou zvyklí. V rámci této uzavírky se na místě konal doprovodný program a lidé si mohli užít zábavu v místech, která jsou jindy pro chodce nebezpečná. Místní měli možnost promluvit se všemi účastníky workshopu, o rozhovory se zástupkyní Litoměřic byl velký zájem. Tento model se stává v mnoha městech oblíbeným. Praha například v roce 2017 uzavřela obdobným způsobem 92 ulic.

Hana Brůhová-Foltýnová nápad občasného uzavření ulice hodnotí kladně, stejně jako pěší zóny v centru. „Rozhodně je třeba v Bratislavě zvýšit kvalitu veřejného prostoru, upravit zeleň, doplnit městský mobiliář, vytvořit podmínky pro cyklisty, uvolnit pouliční prostory pro posezení. Zvážila bych kombinaci pěší zóny s výjimkou pro MHD. Všechny kroky by měly být předběžně konzultované s veřejností, měl by se vysvětlovat jejich přínos, „uvedla dopravní ekonomka s tím, že stejné doporučení platí pro většinu měst. Jaké změny by byly nejvhodnější pro Litoměřice ukáže právě až PUMM. Bude dokončen během roku 2019 a navrhne koncepci dopravy v Litoměřicích do roku 2050.

Veřejnost přijde ke slovu v listopadu, kdy proběhne Vizionářské fórum. Zde budou moci obyvatelé vyjádřit své návrhy k plánování dopravy a formou vernisáže se představí výstupy analytické části dopravního průzkumu, který ve městě proběhl v rámci tvorby PUMM.

 

Foto: Hana Brůhová-Foltýnová při diskuzi o dopravě na workshopu Whatcity v Bratislavě 

(zdroj foto Dennik N)

pibruhova


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu