Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Podoba zrekonstruované tržnice ještě není konečná

trznicmpTržnice v ulici 5. května prošla zásadní modernizací. Ačkoliv drobní prodejci již prostor k prodeji využívají, ke kolaudaci dojde, s ohledem na uskutečněné změny v projektu, až v následujících dnech. Z nevzhledného místa, zaplněného převážně stánky vietnamský prodejců zakrytými plachtami, vznikl moderní prostor odpovídající charakterem městské památkové rezervaci. Požadavek obyvatel, aby byla zachována funkce tržnice, ale zároveň zde vznikla relaxační zóna, město vyslyšelo. 

Celý prostor byl odkanalizován, došlo k terénním úpravám, pokládce žulové dlažby, k instalaci nového veřejného osvětlení. Nechybí lavičky, stojany na kola, pítko, odpadkové koše, ale ani travnaté plochy, záhony a okrasné keře. Součástí areálu jsou i dvě nové brány, které tržnici na noc uzavírají. Pevné stánky s přístřešky se nacházejí na okrajích a jejich počet vzešel z průzkumu uskutečněného mezi prodejci. Pro mobilní stánkaře, prodávající lokální produkty, výpěstky ze zahrad apod., je vyhrazena středová část, případně dle zájmu i ostatní volné zpevněné plochy. Využívat jej mohou po zaplacení pronájmu za sezónní prodejní místo na odboru správy majetku města a bytového hospodářství.

„Tržnice již sice byla otevřena, ale její úpravy budou pokračovat. Počítáme s instalací přístřešků a prodejních pultů tak, aby prodejci i kupující nemokli, osázením květinami, přibude i socha, kterou pro město vytvořil účastník sochařského sympozia,“ vyjmenoval místostarosta Karel Krejza.

Současná podoba doba tržnice vzešla z aktualizace zhruba deset let starého projektu. Vycházela z veřejného diskusního fóra, které se uskutečnilo před třemi lety v hradu za účasti zhruba osmi desítek obyvatel. Vedení města se snažilo zapracovat požadavky a připomínky účastníků diskuse, stejně jako prodejců. „Pouze dva z nich však projevili zájem provozovat zde stánek na pevných základech,“ informovala vedoucí odboru územního rozvoje městského úřadu Venuše Brunclíková. Nové sociální zařízení je určeno prodejcům. Veřejné toalety jsou totiž v provozu přímo na náměstí, tedy o několik desítek metrů dál.

Obyvatelé by zde přivítali farmářské trhy. „Vhodného organizátora hledáme, zatím jsme nebyli úspěšní,“ uvedl v té souvislosti místostarosta Karel Krejza. Podle něj je ale prostor tržnice vhodný i pro organizaci bleších trhů, které dosud probíhají na Kostelním náměstí.

Tržnice se nachází v unikátním mezihradebním prostoru, který je součástí městské památkové rezervace. Středověká hradba, která prostor vymezuje, vznikala postupně od 14. století. Od roku 2010 je celý areál spravován městem, jehož je majetkem. Zájem o využití tohoto prostoru jako tržnice se v průběhu let vyvíjel. Obecně lze říci, že dříve byl výrazně větší zájem využívat toto místo výhradně k prodejním účelům. V roce 2010 zde působilo 17 různých prodejců, o pět let později jich bylo již jen 12. Měnil se rovněž sortiment nabízeného zboží. Dříve typický prodej ovoce a zeleniny ustoupil prodeji levného zboží různého druhu. K tomuto účelu by však již tržnice sloužit neměla.

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu