Poslední únorový den se v prostorách Domova na Dómském pahorku v Litoměřicích uskutečnilo Pietní setkání k připomenutí tříletého výročí války na Ukrajině. Akce, která se nesla v duchu hluboké úcty a solidarity, přilákala desítky účastníků z řad veřejnosti, zástupců místní samosprávy i neziskových organizací.
Setkání zahájila ředitelka Diecézní charity Litoměřice Adéla Švecová. „Jako pracovníci v pomáhající organizaci máme s běžným utrpením zkušenosti. Před třemi lety jsme však byli svědky, a stále jsme, utrpení, které je nepřijatelné,“ řekla na úvod. „S mnohými příchozími z Ukrajiny jsem měla tu čest spojit svou životní pouť. Poznala jsem je jako lidi houževnaté, pracovité, čestné, poctivé, a především jako lidi hrdé a nezlomné.“ Svou řeč pak zakončila slovy: „Díky této válce jsme se mohli dozvědět něco o sobě i o společnosti. Lidé přicházející z Ukrajiny nám toto sebepoznání zprostředkovávají a záleží pouze na nás, jak s tímto poznáním naložíme. Jsem ráda, že se zde dnes společně můžeme sejít a důstojným způsobem vzdát čest padlým a zemřelým a v modlitbách pamatovat na ty, kteří zlu statečně čelí. Zároveň děkuji všem dobrým lidem, kteří obětují mnoho pro pomoc našim ukrajinským přátelům.“
Následovala společná modlitba a tichá vzpomínka na oběti války. Liturgického obřadu se ujal prezident Diecézní charity Litoměřice Lukáš Hrabánek. Ve své řeči zmínil i papeže Františka: „Svatý otec mluví o válce jako o šílenství a porážce lidstva. Stejně tak říká, že kdo vede válku, spoléhá na ďábelskou logiku.“ Dále pak pokračuje: „Dnes vidíme následky ruské agrese na velkém počtu obětí, zraněných, a to nejen na těle, ale i na duši, sirotků, zničených rodin na celé generace. Cítíme velkou bezmoc a sami si s tím nejspíš neporadíme, ale nezapomínejme na to, že tam, kde končí lidská bezmoc, začíná Boží všemohoucnost.“
Starosta Litoměřic ve svém projevu zmínil, že město Litoměřice pomáhalo od samého počátku. „Dnes si troufnu říci, že ti, co před válkou utekli a nyní žijí v Litoměřicích, jsou naši spoluobčané. Zapojili se do běžného života, děti chodí do mateřských a základních škol. Jsme si vědomi toho, že jim nemůžeme zajistit pocit domova, ale pevně věříme, že je jim tady dobře. Přesto věřím, že se budou moci co nejdříve vrátit domů.“
Za Charitu Česká republika pak vystoupila i Klára Boumová, která se věnuje migraci a integraci. „Charita pomáhá po celé naší zemi a díky skvělé spolupráci jsme mohli jen za loňský rok podpořit více než deset tisíc osob. Je to velká vlna dobra.“ Zároveň zmínila, že Integrační a komunitní centrum Svit je příklad dobré praxe, jak to může dobře fungovat. Když se podpora dělá kvalitně, profesionálně i s velkou podporou místní samosprávy.
Součástí programu byl klavírní doprovod v podání sólistky Oděského národního akademického divadla opery a baletu, výstava fotografií, promítání krátkých dokumentů a v druhé části pietního odpoledne následovala beseda s renomovaným novinářem Ondřejem Soukupem a záchranářem Michalem Hnaťukem.
Ondřej Soukup upozorňoval na to, jak je nutné si informace ověřovat, anebo najít jejich spolehlivý zdroj. „Je důležité, aby ten zdroj byl opakovaně pravdivý. Doporučuji i kombinaci zahraničních informačních kanálů. Důležitým prvkem však je to, že se po informacích chcete pídit a ověřovat si je. Jistě každý máme ve svém okolí někoho, kdo si něco přečte „někde na internetu“ a považuje to za zaručené zprávy.“
Michal Hnaťuk, v civilním životě zdravotní sestra, jinak rovněž velitel Disaster Assistance Response Team, volným překladem Zdravotní tým rychlé reakce. Vyprávěl očitá svědectví, která sám zažil na vlastní kůži. Jeho parťákem je speciálně vycvičený pes, se kterým vyhledává zraněné či mrtvé ze sutin po zemětřesení, záplavách, ale právě i v důsledku války.
Jedním z nejdojemnějších momentů setkání byla závěrečná řeč Iriny Kalininy, která pracuje jako vedoucí Integračního a komunitního centra Svit. Sama kdysi odešla z Ukrajiny a pomáhá svým krajanům od začátku války. Poděkovala všem za účast a svým spolupracovníkům za organizaci celé pietní akce. A vše zakončila slovy: „Sláva Ukrajině!“
Pietní setkání bylo nejen připomínkou tragických událostí, ale také prostorem pro vyjádření podpory a porozumění. Diecézní charita Litoměřice, jako organizátor akce, zdůraznila, že podobné akce jsou důležité nejen pro udržení povědomí o probíhajících konfliktech, ale také pro posilování solidarity. Litoměřice tak opět ukázaly, že jsou městem, které nezapomíná na hodnoty lidskosti a soucitu.
Tisková zpráva Diecézní charity Litoměřice, autor Eva Hadašová
Foto: Michaela Rozsypalová