Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Pieta za Františka Cháberu

Pieta na městském hřbitově připomněla generála Cháberu

Ve středu dopoledne se na Městském hřbitově v Litoměřicích uskutečnila tradiční vzpomínka na hrdinu druhé světové války generálmajora Františka Cháberu, čestného občana Litoměřic.

Za město přišli jeho památku uctít starosta Radek Löwy a místostarostové Jiří Adámek a Petr Panaš. Pietního aktu se dále účastnili generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek, příslušníci taktické letky z Čáslavi, která nese Cháberovo jméno, nevlastní syn Františka Chábery Milan Brožek a veřejnost.  

Místostarosta Jiří Adámek poukázal, že zejména v dnešní době je velmi důležité připomínat si odvahu a lidskost těch, kteří v těžkých dobách nasazovali svůj život a obětovali své veškeré jistoty pro to, aby budoucí generace mohla vyrůstat v bezpečí. „Jsem velmi rád, že se zde můžeme setkat a uctít vzpomínkou nejen pana generála, ale také všechny další, kteří v minulosti nasadili nebo položili svůj život za naši vlast,“ řekl v proslovu Jiří Adámek.

František Chábera byl letcem jednotek RAF (Royal Air Force). Účastnil se bitev nad Velkou Británií a okupovanou Evropou. Ke konci války bojoval rovněž na ruské frontě. V roce 1948 byl zatčen a obviněn z údajného pokusu o útěk a v politickém procesu následně odsouzen k pěti letům vězení. Zemřel v říjnu 1999 ve svých 87 letech. Závěr svého života prožil v Litoměřicích, kde je i pochován.

Před dvěma lety 28. října u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu udělil prezident republiky Miloš Zeman Františku Cháberovi státní vyznamenání. Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy získal in memoriam za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu