Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Park roku: Z Litoměřic titul putuje do Pardubic

Vítězové Parku roku 2019 s starostou města Ladislavem ChlupáčemVítězem soutěže Park roku 2019 se na základě rozhodnutí odborné poroty stala revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích. Druhým místem porota ocenila dvě díla: Stříbrná medaile ozdobí Čelakovského sady v okolí Národního muzea v Praze a Velískovu zahradu ve Zlíně-Malenovicích. Třetí místo získala obnova centrální části Královské obory Stromovka v Praze.


O titul Park roku 2019 se ucházelo čtrnáct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěžní přehlídky, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně již od roku 2003. Členové odborné poroty hodnotili přihlášené parky v polovině září. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 6. listopadu na hradě v Litoměřicích u příležitosti konference Zeleň ve městech a obcích Ústeckého kraje. Park Jiráskovy sady v Litoměřicích byl totiž posledním vítězem soutěže Park roku v roce 2017. "Jsem rád, že mohu předat štafetu. Věřím, že vítězové mají stejnou radost jako jsme měli my, když jsme ocenění před dvěma lety získali," řekl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Mezi přihlášenými díly byla díla krajinářské architektury nejrůznějšího charakteru – městské parky jak moderní, tak i historické, parky v krajině, v okolí kostelů, dokonce i originálně řešený hřbitov. Parky do soutěže přihlásili autoři projektů, zahradnické firmy, které parky realizovaly a samozřejmě i městské úřady z pozice investorů.

Členy odborné poroty nominovali respektované oborové organizace a vysoké školy. Porotci posuzovali přihlášená díla ve čtyřech hlavních kategoriích: projekt, realizace, péče a údržba, využitelnost a udržitelnost.

Členové odborné poroty:

Bc. David Mičan za Svaz zakládání a údržby zeleně 

Ing. Maxim Turba za Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu

Ing. Petr Šiřina za Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví

doc. Ing. Přemysl Krejčiřík Ph.D. za Zahradnickou fakultu MENDELU

Ing. Romana Michálková Ph.D. za Fakultu architektury ČVUT

Ing. Olga Žáková za Svaz školkařů České republiky

Ocenění získává dílo jako celek a kritéria hodnocení vycházejí z motta soutěže Park roku: „Díla zahradní a krajinářské architektury vznikají na základě úvah projektantů – krajinářských architektů, budují je zahradníci a technici a rostou díky péči jejich pěstitelů. Dílo tvůrce parku není nikdy hotovo. Je třeba stále jej tvůrčím způsobem rozvíjet, usměrňovat... tvorba zahrad, parků, krajiny, je kontinuální proces – od projektování, přes jeho realizaci až po provoz a ošetřování, jímž se neustále táhne zlatá nit umění.“

Díla, která v soutěži nejlépe uspěla jsou ta, jejichž investoři formulovali správně zadání, vybrali kreativního krajinářského architekta, případně projekční tým, park realizovali odborníci pod dohledem investora a autora projektu, a především je zajištěna trvalá a odborná péče. "Porotci letos měli rozhodování velmi složité, protože kvalita přihlášených děl byla vysoká. Proto kromě prvního až třetího místa získala vybraná díla ceny partnerů soutěže," sdělila Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně.

Návštěvníci webové stránky www.parkroku.cz mohli svým hlasováním ovlivnit, který park získá cenu veřejnosti.
Hlasování bylo zahájeno 15. září a ukončeno 5. listopadu.

Tisková zpráva byla zpracována s využitím TZ Jany Šimečkové, ředitelky Svazu zakládání a údržby zeleně.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu