Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Palachovu ulici čeká zásadní proměna

palachmpPalachova ulice bude jednou z nejhezčích a z hlediska dopravy nejbezpečnějších ulic v Litoměřicích. Město již obdrželo rozhodnutí o získání dotace ve výši 14 milionů korun na realizaci stavebně i finančně náročné rekonstrukce. Výběrovým řízením se podařilo cenu projektu snížit z původních 44 milionů korun o třetinu.

Realizace proběhne ve třech etapách, přičemž první dvě se týkají letošního roku. „Stavební úpravy odstartují v dubnu v ulici Na Valech a pokračovat budou Sovovou ulicí, až po křižovatku s ulicí Palackého. Třetí etapa skončí v polovině příštího roku,“ informovala vedoucí odboru územního rozvoje městského úřadu Venuše Brunclíková. Veřejnost bude o aktuálním průběhu prací, chystaných dopravních omezeních a dalších změnách průběžně informována na webových stránkách města a v případě zájmu i prostřednictvím aplikace mobilního rozhlasu.

Již nyní je zřejmé, že dojde k omezení dopravy, a to vždy v úsecích dotčených stavbou. Součástí budou i stavební práce související s trvalou instalací semaforů v ulici Na Valech tak, jak žádala veřejnost. I v případě této frekventované silnice je proto třeba počítat s dopravními komplikacemi.

Stavba je navržena jako rekonstrukce stávající dopravní infrastruktury, optimalizující celkové uspořádání ulice. Páteřním prvkem rekonstrukce má být nová, asfaltová, šest metrů široká vozovka vedoucí od ulice Masarykova až Na Valy. Na vozovku naváže výstavba parkovacích stání (podélných nebo šikmých) ve všech úsecích mezi křižovatkami.

Plocha křižovatek má být oproti zbývajícím částem vozovky o 10 centimetrů zvýšena, čímž dojde k přirozenému zklidnění dopravy. Rekonstruovány budou i chodníky podél domů při zachování jejich šíře. „Například na chodníky v ulici Palachova plynule naváže chodník v ulici Křížíkova tak, aby byl umožněn bezbariérový přístup z Palachovy ulice až k hornímu vlakovému nádraží,“ upozornila vedoucí odboru územního rozvoje městského úřadu Venuše Brunclíková. Jako bezbariérové jsou navřeny i autobusové zastávky v jižní části ulice. Součástí stavby je dále optimalizace veřejného osvětlení, včetně nasvětlení místa pro přechod chodců v prostoru křižovatky ulic Palachova x Masarykova, Palachova x Eliášova a Sovova x Na Valech, která bude řízena semafory.

Výsledkem revitalizace Palachovy ulice bude kromě jiného i vyšší počet parkovacích míst a více zeleně.  V té souvislosti došlo v polovině dubna k vykácení téměř čtyř desítek vzrostlých stromů lemujících obě strany silnice.

 „V ulici jsme pokáceli celkem 27 stromů na povolení odboru životního prostředí, dalších 8 stromů bylo podměrečných. Namísto toho dojde k vysazení 40 stromů nových,“ upřesnil Ladislav Pošík, investiční technik odboru územního rozvoje městského úřadu. V Palachově ulici tak bude od podzimu 38 hlohů (Crataegus monogyna „Stricta“), jeden jerlín (Sophora japonica) a jeden dub (Quercus robur). „Vysadíme zde tzv. alejové stromy s korunou založenou ve výšce 2,2 metru, které umístíme s ohledem na požadavky bezpečnosti silničního provozu a ochranná pásma inženýrských sítí,“ vysvětlila zástupkyně vedoucího odboru životního prostředí Lenka Brožová.

Vizualizace, kterou město Litoměřice zveřejnilo na svém facebookovém profilu, podnítila dotazy na budoucí počet parkovacích míst v revitalizované ulici. Ten se přitom podle projektu zvýší. „K dnešnímu dni  ulice disponuje přibližně 140 parkovacími místy, dvě místa jsou k tomu vyhrazena pro invalidy. Nově bude v ulici parkovacích míst 148, další dvě místa pro invalidy a pět případných rezervních míst,“ dodal Ladislav Pošík. V Sovově ulici zůstane pruh pro zásobování, přibydou dvě místa na dočasné parkování (K+R) u bočního vstupu do školy.

Dojde i ke zvýšení uživatelského komfortu. Například asfaltovou plochu před kinem nahradí chodníková plocha se zelení tak, aby zde vzniklo malé náměstíčko. Před restaurací Johannahof zbude místo na novou předzahrádku.

„Naším cílem je proměnit Palachovu ulici v moderní bulvár, který bude bezpečný jak pro chodce, tak i cyklisty a řidiče,“ vyzdvihl smysl projektu místostarosta Václav Červín.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu