Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Hřbitov Litoměřice

Opravy hřbitova pokračují, město opět uvolnilo milion korun

Zásadnější revitalizace městského hřbitova by si vyžádala desítky milionů korun. Město se tedy vydalo postupnou a systematickou cestou a investuje do oprav hřbitova zhruba milion korun ročně. Nejinak je tomu i letos. 

„Opravili jsme střechu na kolumbáriu, vybudovali rozvody vody pro rozptylovou loučku, zřídili deset nových urnových míst a nyní chystáme nové prostory pro cca 30–40 dalších,“ vyjmenoval změny investiční technik městského úřadu Ladislav Pošík. „V minulých dnech vzniklo nové posezení v podloubí správní budovy vedle obřadní síně a do zadní části hřbitova jsme umístili kontejner s užitkovou vodou a konvemi,“ doplnila Eva Štorkánová, správkyně hřbitova. Zároveň probíhá výsadba nové zeleně.

Po nedávné vichřici, která na hřbitově způsobila velké škody, najalo město dva kameníky, kteří začali s opravou poničených hrobů nacházejících se v majetku města v katolické části hřbitova. Hrobová místa, jež mají lidé pronajata, si musejí opravit na vlastní náklady nebo z pojistky, pokud ji mají uzavřenou.

Také loni do oprav na hřbitově město investovalo více než milion korun. Za něj zajistilo statiku a novou fasádu na kolumbáriu, opravilo vrata vstupní brány v severozápadní části hřbitova a jednu z přístupových cest mezi hroby.

Do budoucna je v plánu například umístění záznamových kamer (fotopastí), rozšíření hřbitova východním směrem z důvodu již nedostatečné kapacity a také vybudování páteřních rozvodů elektřiny a vody. „Rádi bychom zprovoznili zatím nefunkční studnu tak, aby se zejména senioři nemuseli namáhat s ručním pumpováním,“ vysvětlil Ladislav Pošík.

Litoměřický hřbitov je přes 230 let starý. Nachází se na něm více než osm tisíc hrobů. „Po tolika letech si zaslouží větší a systematičtější péči prováděnou tak, aby byl nejen důstojným místem odpočinku, ale i historicky cennou lokalitou,“ uvedl radní a historik Filip Hrbek, který dohlíží na právě probíhající průzkum starých hrobek významných osobností a vojenských hrobů, jehož cílem je vyčíslit uměleckou hodnotu.

Tiskovou zprávu zpracoval: Radim Tuček, referent komunikace


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu