Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Občané přišli diskutovat, na srdci jim leží hlavně osud nemocnice

desaterompMožnost spolurozhodování o budoucnosti litoměřické nemocnice, omezení dopravy v centru a více peněz pro sociální činnost. To jsou tři navrhované priority, které získaly nejvyšší počet hlasů na včerejší veřejné diskuzi s veřejností - Desateru priorit Litoměřic, která se odpoledne uskutečnila v Kulturním a konferenčním centru. Akce se zúčastnily téměř dvě stovky obyvatel a i letos společně sestavily žebříček 10 návrhů pro zlepšení života ve městě.

 

Priorita číslo jedna - tedy nepřevádět nemocnici soukromému subjektu a zapojit do rozhodování zaměstnance a veřejnost - získala 97 bodů, čímž výrazně převýšila zbylou devítku nápadů. Omezení dopravy na náměstí a zákaz parkování na jeho jižní straně získalo 29 hlasů, navýšení dotace na sociální činnost o 500 tisíc korun pak 28 hlasů. Desítku návrhů doplnily nápady jako vybudování parkovacích domů na volných prostranstvích - místo Severky a místo staré čerpací stanice u ulice Růžovka, dále hojnější výsadba zeleně v celém městě, zvláště na sídlištích, vybudování sportovní haly v areálu GJJ  a Masarykovy základní školy, či rekonstrukce letního kina.

Lidé volali také po zavedení objednávkového systému v Centrální školní jídelně současně se zlepšením stravy a také po stěhování Základní umělecké školy do budovy bývalého velitelství. Stůl mladých prosazoval podpoření škol ve vzdělání a osvětě na téma "konsenzuální sex (sex se souhlasem obou zúčastněných) a zajištění bezpečí a osvěty pro LGBTQ+ komunitu (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály, transgender, tzv. queera „ostatní“ osoby). Ve výsledné desítce se pro stejný počet hlasů neobjevil loňský námět rozšíření krytého plaveckého bazénu, který při prvním hlasování získal stejný počet hlasů jako postupující námět "městské sportovní haly v areálu GJJ a Masarykovy ZŠ". Účastníci však usoudili, že tato loňská priorita je již v řešení.

Mnozí diskutující, kteří včera do Kulturního a konferenčního centra zavítali, navštěvují veřejná setkání každoročně. "Akce se účastním pravidelně, mám zájem o dění ve městě. Dnes jsem přišla prosadit hlavně navýšení výsadby zeleně a zanechání nemocnice městu," prozradila jedna z obyvatelek Soňa Hradecká.

Desítka priorit nyní postoupí do veřejné ověřovací ankety. "Hlasovat lze prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas,  ať už samostatně nebo s pomocí pracovníků v Informačním centru, nebo v ulicích města, kde se budou na názory občanů ptát zástupci městského úřadu," vysvětlil přítomným Petr Hermann, předseda Národní sítě Zdravých měst a politik Zdravého města Litoměřice. Vybraná pětistovka obyvatel se navíc vyjádří v souběžně probíhajícím sociologickém průzkumu. Konečný výsledek priorit města tak bude znám přibližně na konci května.

To, že se město návrhy z veřejných setkání každoročně vážně zaobírá, potvrdil v úvodu včerejšího setkání starosta Ladislav Chlupáč. Přítomné seznámil s průběhem realizace loňských priorit, které jsou již buď dokončeny, nebo na nich radnice pracuje. Vzhledem k tomu, že město má každoročně vyčleněnou částku 35 milionů korun na investice a mnohé navrhované změny tuto sumu výrazně překračují, jde v mnoha případech o běh na dlouhou trať. To je případ i loňské priority číslo 1 - rekonstrukce krytého plaveckého bazénu. "Připravujeme modernizaci vnitřních prostor s rozšířením do venkovních, kdy předpokládáme výdaje ve výši 60-80 milionů korun. V současné době hledáme vhodný dotační titul, který by nám pomohl takto velkou akci zafinancovat," uvedl starosta Chlupáč.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu