Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Edukativní vinice

O vinice na parkánech se nově stará místní malovinař

O tři městské vinné terasy na parkánech José Rizala o celkové výměře cca 120 m2 se nově stará malovinař Michal Závada. Ten obhospodařuje například vinice pod Košťálovem nebo v Malých Žernosekách. Je také znám jako pořadatel oblíbených vinných akcí v regionu.

Na parkánech se jedná o výsadbu z 90. let, přičemž část keřů už zmizela. V plánu je nyní dosadba. „Celkový počet keřů by se měl pohybovat okolo 100 kusů. Réva bude i nadále pěstována bez chemické ochrany,“ sdělila Lenka Brožová z odboru životního prostředí městského úřadu, který bude s malovinařem spolupracovat například tím, že uhradí nákup sazenic na dosadbu. V zimě pak město odvezlo vyřezané letorosty. Do chvíle, než se o vinici začal starat Michal Závada, obhospodařovaly ji Technické služby města. Na péči se v minulosti podílel i velkožernosecký vinař Pavel Hrabkovský.

Vinice na parkánech mají mít i edukativní čili vzdělávací smysl. Lidé by se tak měli dozvědět, jak práce s vínem probíhá. Zajímavá akce se má v tomto ohledu uskutečnit o vinobraní. „Sklizeň je plánována na konec září a měla by se uskutečnit v den oslav vína jako jejich součást. Smyslem je ukázat, jak vinobraní u vinaře probíhá. Začneme samotnou sklizní hroznů, následně bobule zbavíme třapin a přímo na parkánech je vylisujeme na menším lisu. Možná budou i děvčata šlapat hrozny v kádi. Část vylisovaného hroznového moštu ochutnáme a část půjde na výrobu vína. To potom koštneme při následné akci, o vinobraní v roce 2022,“ vysvětlil Michal Závada, který je schopen v případě zájmu škol či zájmových spolků uspořádat výklad, jak se na vinici pracuje a jaká je cesta „od hroznu k lahvi“.

Vinařský rok začíná zimním řezem. Ten poměrně zásadní už má vinice na parkánech za sebou. Nyní je na řadě podlom a další zelené práce, vyvazování a později odlistění zóny okolo hroznů. „V Litoměřicích jsem dlouhá léta pracoval, parkány a zdejší vinice byly vždy mé oblíbené místo. Se zájmem o vinici jsem radní oslovil z jasných důvodů. Litoměřice jsou mimořádné město z hlediska vinařské historie i současnosti. Pro mě, jako celoživotního milovníka a obdivovatele vína je nesmírnou ctí pečovat o malou vinici na takto mimořádném místě. I když je mi jasné, že kvůli škůdcům a vandalům možná ani nebude co sklidit, to místo je prostě kouzelné a povznášející,“ neskrývá obavy Michal Závada.

„Pokud jde o můj vztah k vínu, jde o pevné partnerství. O vínu píšu, vyrábím ho, pěstuji révu, samozřejmě ho konzumuji a pořádám vinařské akce, jejichž smyslem je podpora turistického ruchu a rozvoj vinařské turistiky na Litoměřicku. Jako malovinař obhospodařuji vinice pod Košťálovem v Třebenicích a pár stovek hlav v Malých Žernosekách. Vína vyrábím ve skvělém sklepě pod zámkem Skalka v obci Vlastislav. Pokud jde o akce, které organizuji, je jich více, ale ty největší jsou červnové a červencové Putování po vinicích Velkých a Malých Žernosek a Otevřené vinné sklepy v Litoměřicích, Žalhosticích, Žernosekách a Třebívlicích. Tato akce se uskutečňuje tradičně poslední prázdninovou sobotu,“ uzavřel Michal Závada.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu