Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

expozice_kalich

Novou Expozici Kalich dnes navštívily více než dvě stovky lidí

Více než dvě stovky lidí dnes v Litoměřicích využily možnost zdarma si prohlédnout zrekonstruované podkroví vyhlídkové věže Kalich, jehož součástí je nová expozice. Učinily tak u příležitosti právě probíhající Muzejní noci. Otevřením výstavy s interaktivními prvky vyvrcholila unikátní a stavebně náročná renovace podkroví věže, která je součástí památkově chráněného Domu Pod Bání, jenž je dnešním sídlem radnice.

„Přípravné práce na náročném projektu obnovy vnitřní konstrukce (dřevěných prvků) i střešní krytiny jedné z dominant městské památkové rezervace, domu U Kalichu, začaly již v roce 2017,“ připomněl radní a historik Filip Hrbek.

Město zvolilo v souladu s historiky i památkáři cestu řemeslně těžšího historického postupu obnovy této památky. Dřevo se ručně opracovávalo, máčelo ve stojaté i tekoucí vodě, bylo splaveno ve voru, dále ručně opracováváno a následně postupně zapracováváno do krovu. Měď na střešní krytinu byla stařena či docházelo k nahrazování méně opotřebovanými částmi ze střechy. „Po skončení všech těchto stavebních prací bylo rozhodnuto, že obnovu si zaslouží i nenosné části krovu a dojde k vytvoření moderní výstavy věnující se této cenné památce Litoměřic,“ zavzpomínal technik odboru územního rozvoje Ladislav Pošík.

Expozice Kalich byla pojata moderně a zároveň s respektem a úctou k této budově, která všem, kteří na její renovaci pracovali, přirostla k srdci. „Na výstavě tak nenajdete žádné bannery, ani výstavní desky. Místo nich můžete zhlédnout obrazovou a textovou část expozice mapující dějiny a zajímavosti této stavby v dotykových informačních kioscích. Na výstavě nenajdete ani žádný přesvětlený prostor. Místo toho jsou místa citlivě nasvícená tak, aby na návštěvníky zapůsobil genius loci krovu,“ upozornil spoluautor výstavy Filip Hrbek. Do prostoru expozice bylo umístěno několik ojedinělých exponátů objevených při renovaci, jež prošly rukama restaurátorů, jako například malovaný trám, obsah makovice, ciferník věžních hodin a mnoho dalšího. Nechybí ani tradiční truhlářské nástroje použité při rekonstrukci krovu.

Na televizní obrazovce umístěné ve vstupní části uvidíte sestříhané záběry z několikaleté rekonstrukce krovů, od kácení stromů, po výměnu jednotlivých trámů.
Podkroví Kalichu je zároveň ukázkou mistrovské práce tesaře Zdeňka Oravce a jeho spolupracovníků. K dlouhověkosti trámů má pomoci tzv. pertifikace, která proběhla podle metody našich předků. „Část trámů byla ponořena 60 dní pod hladinou tekoucí labské vody v Českých Kopistech s cílem vyplavit látky, které chutnají dřevokaznému hmyzu. Druhá část byla naopak ponořena do bahna na dně rybníka v Zahořanech, kde do sebe stromy natáhly bahenní plyny, které mají za úkol parazity odpudit,“ popsal Zdeněk Oravec metodu, díky níž je na Kalichu stále velký počet původních trámů starých 300 – 400 let.

Realizace celé akce od stavby lešení, rekonstrukce komínu, výměny střešní krytiny, oken, budování přístupového schodiště, nákupu informační techniky apod. stála 12,6 milionu korun.
Vyhlídková věž Kalich i s novou expozicí je počínaje dnešním dnem v provozu sedm dní v týdnu. Zájemci o prohlídku si ji mohou domluvit v informačním centru, umístěném v přízemí radnice.

U příležitosti otevření Expozice Kalich bylo v přízemí Domu Pod Bání (dnešní radnice) čepováno i stejnojmenné litoměřické pivo Kalich. 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu