Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Novela zákona o dokladech a evidenci obyvatel přinese změny

mestompS účinností od 1. ledna příštího roku vstoupí v platnost novela zákona o cestovních dokladech, občanských průkazech a evidenci obyvatel, která významně změní některé úkony občanů v uvedených agendách.

„Na úseku cestovních dokladů se jedná především o možnost požádat o vydání cestovního dokladu na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností, stejně, jako tomu je u občanských průkazů,“ upozornila na jednu z důležitých novinek vedoucí oddělení správních činnosti Městského úřadu v Litoměřicích Milena Nováková. Tato služba bude zpoplatněna sto korunami v případě, že občan bude chtít hotový doklad vyzvednout na jiném úřadě, než tam, kde žádost o vyhotovení podával.

Současně dochází ke zrušení vydávání cestovních pasů bez biometrických údajů, jde o tzv. zelené pasy, s dobou platnosti na 6 měsíců. „Občan bude moci požádat o vyhotovení cestovního dokladu s biometrickými údaji a dobou platnosti 10 let ve zkrácené době šesti pracovních dnů,“ uvedla Milena Nováková. Poplatek v tomto případě bude navýšen, a to u osob do 15 let na 2 tisíce korun, u osob nad 15 let bude poplatek činit 4 tisíce korun.

Na úseku občanských průkazů se má změna v době platnosti týkat občanského průkazu pro občany starší 70 let. Bude platný 35 let, pokud nedojde ke změnám údajů uvedeným v dokladu. Za převzetí občanského průkazu na jiném úřadě, než kde si občan požádal o jeho vyhotovení, nově zaplatí 100 korun.

Nově je zákonem upraveno ukládání zásilek pro občany, kteří mají trvalý pobyt na ohlašovně obecního úřadu. „Tuto agendu jsme pro občany dosud vykonávali na základě vlastního uvážení, jako službu obyvatelstvu. Nyní je již zakotvena v novele zákona, kdy obce budou ukládat oznámení o uložení zásilky a výzvy s poučením a po uplynutí lhůty 10 dnů budou splněny podmínky fikce doručení,“ poukázala na změnu vedoucí oddělení správních činností.

V novele zákona je zakotveno i zprostředkování kontaktu s osobami, která se prostřednictvím úřadu zasílá Ministerstvu vnitra.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu