Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Pietní místo u hospice

Nové pietní místo u hospice slouží pro chvíle vzpomínání na zemřelé

Sedm odlišně opracovaných pískovcových desek ve tvaru obdélníků se schránkami na svíčky tvoří nové pietní místo, kam pozůstalí mohou přijít zavzpomínat na své zemřelé blízké. Nachází se v prostoru parčíku u Hospice svatého Štěpána v Litoměřicích a je určené nejen pro blízké pacientů hospice, ale i pro veřejnost.

Důvodem pro zřízení pietního místa byla podle vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Litoměřicích Renáty Jurkové skutečnost, že ne všichni obyvatelé Litoměřic, převážně senioři, mají možnost dopravit se na hřbitov nacházející se ve vzdálenějších městech nebo obcích.

„Evidovali jsme žádosti, které se zřízení takového pietního místa týkaly a rozhodli jsme se jim vyhovět,“ vysvětlila Renáta Jurková.

Vzhledem k charakteru poskytované péče v hospici navíc pozůstalí pacientů často chodili zapalovat svíčky na schody u vchodu do zařízení.

Ředitelka Hospice svatého Štěpána Monika Marková připomněla, že pietní místo budou moci využít také klienti sousedního Domova seniorů na Dómském pahorku.

„Obzvlášť v období Dušiček nebo výročí úmrtí někoho blízkého lidé z domova na pahorku často nemohou z fyzických důvodů dojet na hřbitov, kde jsou jejich blízcí pochováni. I pro ně proto bude toto místo sloužit jako náhradní pro vzpomínání,“ nastínila Monika Marková s tím, že už nyní zahradu u hospice k procházkám klienti sousedního domova pro seniory využívají.

Symbolického otevření a předání pietního místa se v pondělí dopoledne účastnili také starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a biskup litoměřický Jan Baxant.

„Věřím, že toto místo bude dobře sloužit svému účelu, a rád bych poděkoval všem, kteří s touto myšlenkou přišli a zasloužili se o jeho vznik,“ uvedl starosta a doplnil, že se jedná o potřebné a zároveň důstojné místo. 

Biskup Jan Baxant ocenil výběr mimořádně klidné lokality v zahradě hospice. „Je to místo, které přímo vybízí k zastavení a k zamyšlení,“ poznamenal biskup.

Autorem díla, které ze svého rozpočtu hradilo město Litoměřice, je akademický sochař Libor Pisklák.

„Na návrzích jsem pracoval asi dva měsíce. Bylo nutné zohlednit i to, že místo není přístupné pro těžkou techniku, z čehož vyplývá i koncept kompozice složené z několika menších kusů,“ vysvětlil Libor Pisklák s tím, že pískovcové stély (kamenný nebo dřevěný památník postavený na obětišti či náhrobku. Většinou se jedná o vztyčenou plochou desku) odkazují na pohřební rituály různých kultur.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu