Poté, co v pondělí 11. května zasedlo v Litoměřicích do školních lavic zhruba 90 procent žáků devátých tříd, připravují se nyní ředitelé na návrat žáků prvního stupně. Stát by se tak mělo 25. května. Zatím však neví, kolik jich přesně bude. Pokud mají rodiče zájem o návrat k prezenčnímu vzdělávání ve škole, musí nejpozději do pondělí 18. května informovat písemně školu.
Informace o způsobu a formě jsou vždy na webových stránkách každé základní školy. Stravování je zabezpečeno standardně v Centrální školní jídelně. Nárok na dotovaný oběd však mají pouze děti v prezenční výuce.
Podle metodiky MŠMT se žáci mohou vzdělávat v maximálně patnáctičlenných skupinách. Samozřejmostí je užívaní ochranných roušek ve společných prostorách školy a dodržování hygieny. Město zabezpečilo dostatečné množství dezinfekce. Kapacitně budou školy na nesnadnou situaci připravené. „Pouze Základní škola Boženy Němcové pokračuje v online výuce, nicméně pro žáky devátých tříd je každé úterý a ve čtvrtek připravena konzultace z českého jazyka a matematiky pro přípravu na příjímací zkoušky. Pro děti prvního stupně této školy, jejichž rodiče se vrací zpět do zaměstnání, a které mají zájem se vrátit prezenčně do školy, je zajištěn pedagogický dozor,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče městského úřadu Andrea Křížová.
Na náročnou organizaci ve stravování dětí se chystá i Centrální školní jídelna (CŠJ). Skupiny dětí, které přijdou na oběd, se totiž při výdeji jídla nesmí potkat. Při obědě je rovněž nutno dodržet rozestupy jak ve frontě, tak při samotném obědě. Od 25. května se může v CŠJ stravovat i veřejnost, a to v časech jí určených. Tyto budou uveřejněny na jejích webových stránkách. Vždy však půjde o časy mimo školní stravování. Nadále CŠJ rozváží obědy pro firmy a podniky, denně se jedná zhruba o pět set porcí. V provozu je stále výdejní okénko, z něhož si denně zákazníci odnáší zhruba stovku předem objednaných obědů.
Co se mateřských škol týče, fungovaly dosud v omezeném režimu. A to pouze pro pracující rodiče, kteří neměli jinou možnost hlídání. Zájem však byl mizivý. Docházelo pouze pět procent dětí z celkového počtu 750. „Teď už však rychle přibývají, dnes již přišlo 180 dětí,“ poukázala na aktuální stav ředitelka MŠ Litoměřice Monika Mejtová. Od 18. května školky budou opět v plném provozu. V průběhu plošné karantény zde probíhaly úpravy interiérů budov i zahrad.