Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Město Litoměřice náměstí

Nájemné v městských bytech od února podraží

Rostoucí náklady na údržbu a opravy domů s městskými byty a skutečnost, že stávající výše nájemného je nižší než komerční nájmy. To jsou hlavní důvody dvacetiprocentního navýšení nájmů v městských bytech s platností od 1. února 2024 schváleného radou města.

Místostarosta Jiří Adámek připomněl, že město ke zvýšení nájemného přistupuje po čtyřech letech, a to pouze v rozsahu, který mu umožňuje zákon.

„Město nemůže dlouhodobě sanovat vysoké náklady na údržbu a správu bytů z městského rozpočtu. Přesto i po navýšení zůstane nájemné v městských bytech nižší než v případě komerčních pronájmů bytů a v příštích třech letech se zvyšovat nebude,“ konstatoval místostarosta.

Nová výše nájemného za jeden metr čtvereční se od února bude pohybovat od 90 do 114 korun měsíčně v závislosti na lokalitě. Radnice v současné době spravuje zhruba stovku bytů. Jen loni vynaložil odbor správy nemovitého majetku částku zhruba 7,3 milionu korun za různé opravy bytů či společných částí bytových domů.

Dalších přibližně 2,5 milionu investoval do oprav takzvaných seniorských bytů. V bytech vybudovaných v rámci podporovaného pečovatelského bydlení v ulici Kosmonautů je výše nájemného stanovena a měněna rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj. Od února příštího roku tam nájemníci měsíčně zaplatí 84,70 korun za metr čtvereční. V seniorských bytech v ulicích Švermova a Kosmonautů, bytech v bývalém DPS ve Velké Krajské, ve školnických bytech, bytech využívaných handicapovanými osobami či v bytech poskytnutým neziskovým organizacím bude výše nájemného po úpravě 78 korun za metr čtvereční měsíčně.

Rozhodnutí radních týkající se nájemného v městských bytech dále ruší stávající slevy a úpravy nájemného včetně cenových stropů. Platit bude pouze ujednání týkající se možného snížení nájemného o 20 procent pro osaměle žijící seniory pobírající starobní důchod, pokud však nejsou dlužníky města, a nájemné, včetně nákladů na zařizovací předměty, přesáhne 50 procent jejich příjmů.

Dále platí také ujednání o snížení nájemného handicapovaným lidem či lidem s těžkým zdravotním postižením (invalidita III. stupně) samostatně žijících, pro které je invalidní důchod jediným příjmem, a u kterých výše nájmu, včetně nákladů na zařizovací předměty, přesáhne 50 procent jejich příjmů. Tyto osoby hradí stejné nájemné jako v seniorských bytech.  


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu