Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Autobusy do Prahy

Na trasu Litoměřice - Praha vyjely větší autobusy

Cestující na nové společné lince Ústeckého a Středočeského kraje mezi Litoměřicemi a Prahou se dočkali větších autobusů. Nově jsou na trasu nasazovány čtyři autobusy Iveco Crossway LE o délce 14,5 metru. Linka byla z iniciativy obou krajů spuštěna 2. září v reakci na ústup komerčního dopravce.

„Při zahájení provozu této linky jsme slíbili, že nejpozději do konce roku budou nasazeny moderní kapacitní autobusy, které byly dopravcem představeny na slavnostním zahájení v Litoměřicích. Tímto krokem dochází k výraznému zkomfortnění přepravy pro cestující,“ uvedl Zdeněk Šponar, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.

Velkokapacitní třínápravové autobusy Iveco Crossway LE 14,5m s emisní normou Euro 6 přepraví celkem 111 cestujících. Vnitřní prostor vozidla je přizpůsoben pro přepravu minimálně dvou dětských kočárků nebo invalidních vozíků. Vozidla splňují všechny potřebné standardy.

Jízdné je možné platit hotově, platební kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka. Souběžně s Tarifem PID v úseku Nová Ves – Litoměřice platí také Tarif DÚK.

Linka 413 mezi Prahou a Litoměřicemi byla zavedena 2. září. Jezdí každý den, v ranní špičce cca po půl hodině, odpoledne každou hodinu a v ostatních obdobích všedního dne a o víkendech v intervalu 120 minut. Cesta z Litoměřic ke stanici metra Letňany trvá cca 65 minut.

Jak je to s cenou jízdného na lince 413 Litoměřice - Praha?

V říjnovém vydání Radničního zpravodaje jsme veřejnost informovali o zprovoznění nové společné autobusové linky Ústeckého a Středočeského kraje Litoměřice – Praha. Někteří ze čtenářů nám následně napsali, že v článku uvedených 90 korun za jízdenku neodpovídá skutečnosti. Platí se prý více (110 Kč). Oslovili jsme proto tiskovou mluvčí Ústeckého kraje Magdalenu Fraňkovou, aby nám cenovou politiku nového spoje vysvětlila. „Pražská integrovaná doprava (PID) pracuje v režimu pásem a nikoli zón jako Doprava Ústeckého kraje (DÚK). To znamená, že jede-li cestující z Litoměřic do Prahy, přejíždí 9 tarifních pásem, plus je nutné započítat navíc pásma „P“, „0“ a „B“, která se ale v součtu nerovnají třem pásmům, ale čtyřem. Za každé pásmo se přitom platí 10 Kč,“ říká Magdalena Fraňková.

Poněkud složité vysvětlení dále specifikuje na konkrétních příkladech. „Jedu z Litoměřic do Prahy. Pokud mám celoroční Lítačku od PID po Praze, nepotřebuji pásma „POB“ a kupuji si tedy jen 9 tarifních pásem čili zaplatím 90 Kč. Pokud Lítačku nemám, ale chci jet jen do Letňan, třeba na nákupy, v takovém případě potřebuji pásma „OB“ a zaplatím 110 Kč. V posledním případě Lítačku nemám, ale chci využít i pražskou MHD. V tom případě jsou potřebná i pásma „POB“ a cena je 130 Kč, přičemž tato jízdenka celkově platí 180 minut,“ uvádí Magdalena Fraňková.

Nejlevnější cesta tedy opravdu stojí 90 Kč, ovšem pouze s kuponem pro Prahu. Bez něj se cestující dostanou do Letňan na 110 a do centra Prahy s  tříhodinovou jízdenkou platnou i v MHD za 130 Kč. Krajská mluvčí vysvětluje také zpáteční jízdenku Litoměřice – Praha – Litoměřice. „Taková v DÚK, ani v PID neexistuje. Chová se tak ale v PID jednodenní síťová jízdenka, která je na všechna pásma a všechna čísla za 240 Kč na 24 hodin. Je to jízdenka, kterou do Litoměřic DÚK uznává,“ uzavřela Magdalena Fraňková.

Za celodenní jízdenku tak můžete jet třeba z Litoměřic do Prahy, jezdit pražskou MHD, jet třeba do Benešova či Kladna a pak zpět do Litoměřic, to vše za 240 korun. I na této lince platí pro seniory nad 65 let sleva na jízdném 50 procent.

K fotografiím: Velkokapacitní třínápravové autobusy Iveco Crossway LE 14,5m byly představeny před zahájením provozu nové linky na Mírovém náměstí v Litoměřicích.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu