Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Na počest Karla IV. představili čeští vinaři novou kolekci vín v Hradu Litoměřice

cechmpLitoměřice, město lemované vinicemi, se dočkalo další pocty. Cech českých vinařů (CČV) zde v hradu tento týden představil limitovanou edici Královské kolekce vín, speciálně adjustovanou u příležitosti letošního 700. výročí narození krále Karla IV. Byl to právě tento panovník, který se v Čechách zasloužil o rozkvět vinařství, v Litoměřicích položil jeho základy a ve zdejším hradu dokonce pobýval.

„Kolekci tvoří 14 nejlepších českých vín pocházejících z královských měst. Jde o burgundská vína proslavená Karlem IV.,“ upozornil tajemník Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský. Patřičný lesk kolekci dodala kopie jedné z lilií Svatováclavské koruny pocházející z dílny mistra Střední umělecko-průmyslové školy šperkařské v Turnově, který pracuje na kompletní rekonstrukci karlštejnského pokladu.

„Kolekce vín je součástí projektu nazvaného „Karel IV. - moudrý panovník a vinař“, se kterým letos plánujeme objet královská města,“ informoval předseda CČV Jiří Čábelka s tím, že zájem již projevily Kutná Hora, Mělník nebo Litoměřice. Zpestřením projektu bude výstava, která kromě jiného představí také artefakty Karla IV., a to kopii fragmentu svatováclavské koruny, dvě stříbrné číše a stříbrný glób.

Součástí slavností pořádaných v královských městech při této příležitosti má být i obnova historických vinic, byť pouze symbolická. „Rád bych, aby v našem případě výsadba sazenic vinné révy byla součástí Litoměřického hroznu, který v hradu proběhne 4. června,“ podotkl starosta Ladislav Chlupáč.

Vůbec prvně si v Litoměřicích budou moci zájemci zakoupit vína z limitované série na Plesu přátel vína, kterou Centrum cestovního ruchu Litoměřice pořádá v hradu již 27. února. Stejně jako úvodní lednový koncert gotické hudby Flos Flormu je i Ples přátel vína koncipován v duchu letošních oslav 700. výročí narození krále Karla IV. Mimo jiné jej zpestří i módní přehlídka dobových kostýmů. A další akce budou v Litoměřicích následovat. „Kromě přednášek historika, kostýmovaných prohlídek města zaměřených na jeho rozvoj za Karla IV., prezentaci na veletrzích cestovního ruchu budou i tradiční akce probíhající v hradu přizpůsobeny tomuto výročí,“ dodala ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice Anna Matulová.

Karel IV. totiž patří k mimořádně významným postavám českého i evropského středověku a plným právem je mu vyhrazeno i důležité místo v dějinách českého vinařství. Jeho vztah k révovému vínu měl několik rovin. „V prvé řadě byl Karel věrný katolík, který žasnul nad tím, že si Bůh vybral tento nápoj k tomu, aby se ve svatém přijímání, přičemž řeč je o vínu proměněném v krev Kristovu, zvláštním způsobem spojoval s lidmi. Za druhé - po svém narození byl Karel pokřtěn jménem českého zemského patrona sv. Václava, se kterým legendisté spojují práci na vinici a vlastnoruční výrobu mešního vína. V neposlední řadě víno coby královský nápoj samozřejmě nemohlo chybět na Karlově dvoře, ať už byl markrabětem moravským, králem českým nebo později římským císařem,“ uvedl historik mělnického muzea Lukáš Snopek.


Předseda Cechu českých vinařů Jiří Čábelka představil novou Královskou kolekci vín společně se starostou Litoměřic Ladislavem Chlupáčem tento týden v litoměřickém hradu. V popředí vidíme i kopii jedné z lilií královské koruny a dva stříbrné poháry.

cechvp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu