Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Ministr Brabec si přijel U-ŽÍT Litoměřice

uzivatmpLitoměřice patří v České republice mezi nejprogresivnější města při využití tzv. chytrých technologií pomáhajících chránit a zkvalitňovat životní prostředí. Za jejich přístup je dnes pochválil ministr životního prostředí Richard Brabec, který navštívil na Mírovém náměstí probíhající akci U-ŽÍT Litoměřice. Při té příležitosti předal starostovi Ladislavu Chlupáčovi rozhodnutí o přidělení dotace na pořízení nových elektromobilů.

 

„Litoměřice patřily mezi nejpřipravenější,“ vysvětlil ministr, proč získaly od ministerstva dotaci ve výši 1,7 milionu korun na nákup 6 elektromobilů a 2 hybridů. Dalších šest milionů město přidá ze svého. Nákup je však s využitím dotace a po vypsání výběrového řízení na dodavatele plánován až na konec příštího roku. V té době totiž končí operativní leasing na 10 elektromobilů a 2 hybridy, které město a jeho příspěvkové organizace využívají od konce loňského roku. „Zájem budeme mít o auta s dojezdem cca 300 kilometrů,“ konstatoval místostarosta Karel Krejza.

Ostatně elektromobily značek Tesla nebo Volkswagen či hybridní vozy Toyota mohli vyzkoušet i návštěvníci dnešní akce U-ŽÍT Litoměřice. Soutěžilo se i o elektrokolo a další zajímavé ceny. Zaujala cykloelektrárna. Lidé si šlapáním do pedálů mohli dobít mobil či vyšlapat čerstvý džus. Prezentovaly se zde významné firmy z oblasti energetiky a automobilového průmyslu, jejichž zástupci představili nejmodernější technologie, vozidla a možnosti, jak šetřit energii a zlepšovat stav životního prostředí. Návštěvníci zkoušeli i elektrokola a viděli funkční ukázky solárních a tepelných čerpadel. Zajímaly je i informace o nakládání se starými elektrospotřebiči, jak dobře zateplit, případně jak si vybrat kotel. Součástí akce byl také doprovodný kulturní program, v němž vystoupila zpěvačka Lenka Dusilová a další hosté.

Město chtělo touto akcí dát jasný signál o svém dalším směřování v oblasti ochrany a zkvalitňování životního prostředí. „Je to přirozené. Jako Zdravé město Litoměřice právě slavíme patnáctiny a hlásíme se k udržitelnému rozvoji. Tedy k tomu, aby město bylo zdravé po všech stránkách - ekonomické, sociální i v oblasti životního prostředí,“ vysvětlil starosta Ladislav Chlupáč. Litoměřice jsou i v Evropě známé tím, že patří mezi lídry v oblasti úspor energie, využívání obnovitelných zdrojů energie a rozvoji elektromobility.

Dalším cílem akce bylo podpořit soukromý sektor a obyvatele města, aby si sami nové technologie pořizovali, a přispěli tak nejen k čistějšímu ovzduší ve městě a jeho okolí, ale i dlouhodobě snižovali svoji energetickou náročnost. „Věřím, že při správně nastavené podpoře elektromobility lze dosáhnout již za pět až sedm let výraznějších výsledků ve zlepšení čistoty ovzduší, které trpí právě stále se zvyšující dopravou,“ dodal ministr Brabec.

Akce U-ŽÍT Litoměřice byla spolufinancována Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí v rámci projektu PATH 2030.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu