Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

studie

Městu Litoměřice byly darovány historické studie objevené v Kozojedech

Historické studie Litoměřic ze 70. let 20. století mapující prostor kolem hradebních bašt mezi ulicemi Velká Dominikánská a Na Valech nalezla majitelka jednoho z rekreačních objektů v Kozojedech nedaleko Loun. Nálezkyně sama aktivně kontaktovala místostarostu Karla Krejzu s nabídkou nezištného předání těchto materiálů městu Litoměřice, a ten do věci zapojil radního a historika Filipa Hrbka, který je předsedou komise územního rozvoje a také autorem výstavy o Městské památkové rezervaci v Litoměřicích.

 „Tyto darované studie z roku 1972 jsou velice detailní a zachycují dvě možné varianty přestavby prostoru mezi dnešní ulicí Na Valech a Velkou Dominikánskou. Jedna pracovala s myšlenkou výstavby domova seniorů v místech dnešní dílny ručního papíru a druhá naopak upřednostňovala parkové využití celého prostoru. Obě však počítaly s demolicí všech domů mezi oběma ulicemi, aby se tak odkryl pohled na městské hradby i jejich bašty. Inspirací zde mohla být situace v Lounech či v Nymburku, kde ve druhé polovině 20. století došlo k řadě demolic, které měly za cíl vytvořit rozsáhlé pohledy na městské hrady. V našem městě tyto demolice proběhly zejména v prostoru dnešní ulice Mezibraní. O záměru demolic mezi ulicemi Na Valech a Velká Dominikánská jsme věděli z asanačního plánu z 50. let, ale to, že se tyto plány takto podrobně rozpracovávaly ještě o 20 let později, jsme netušili,“ uvedl litoměřický radní Filip Hrbek, který si materiály u nálezkyně osobně vyzvedl.

Detailní studie byly prozkoumány odborníky na územní rozvoj a městským architektem a budou uloženy u pracovníků územního plánování jako zdroj inspirace pro možné povrchové úpravy v prostoru u dílny ručního papíru a nedalekého parkoviště.

Foto 2 - zprava: městský architekt Doc. Jan Mužík, Ing. Michal Kříž (odbor územního plánování), místostarosta Mgr. Karel Krejza, PhDr. Filip Hrbek (radní města, historik)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu