Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Město znovu zapojuje obyvatele do spolurozhodování o části rozpočtu

lanovkampMáte zajímavý nápad, jehož realizace by mohla být pro město Litoměřice přínosem, ale chybí vám na něj peníze? Již jen několik dní zbývá, abyste se ho pokusili uskutečnit. Až 200 tisíc korun můžete získat v případě, že do 1. února letošního roku projekt zpracujete, zajistíte jeho podporu u 50 lidí a odevzdáte svůj návrh městu.

Litoměřická radnice tak podruhé přistupuje k nové formě zapojování veřejnosti do rozvoje města, kterou je tzv. participativní rozpočet. „Jedná se o proces, prostřednictvím něhož obyvatelé města či určité komunity mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu investičního charakteru,“ charakterizoval jej starosta města Ladislav Chlupáč. Výsledkem letošního spolurozhodování je lanová dráha na úpatí Mostné hory, navržená Petrem Panašem. Její závěrečná podoba byla přizpůsobena přáním dětí ze školní družiny Základní školy Boženy Němcové.

Participativní rozpočet je rozdělen do 4 základních fází. V průběhu jednotlivých fází dochází nejdříve ke sběru návrhů ze strany veřejnosti, následně ke kontrole došlých návrhů z hlediska splnění stanovených podmínek, poté k hlasování veřejnosti. Podporu návrhu si lze zajistit mj. jeho prezentací na veřejném diskusním fóru, které se uskuteční 5. dubna v domě kultury. Poslední fází je realizace vybraného projektu či projektů.

Participativní rozpočet by měl sloužit k realizaci konkrétního opatření, které bude sloužit obyvatelům města Litoměřice, případně jeho návštěvníkům, a přispěje ke zkvalitnění veřejného prostoru. „Projekt navržený fyzickou nebo právnickou osobou z Litoměřic musí splnit několik kritérií,“ upozornila Rita Vlčková z oddělení projektů a strategií městského úřadu. Prvním je jeho realizace na veřejném prostranství nebo ve veřejně přístupné budově, dále musí jít o pozemek vlastněný městem. V neposlední řadě musí projekt respektovat finanční limit (50 000 až 200 tisíc korun) a být proveditelný. Podrobný návod jak postupovat naleznete na webových stránkách: www.zdravemesto.litomerice.cz

Text pod foto: Lanová dráha na úpatí Mostné hory je výsledkem prvního participativního rozpočtování. Zahájení provozu se v září loňského roku zúčastnily děti ze školní družiny Základní školy Boženy Němcové. Provoz zahájil zastupitel Petr Panaš (na snímku vlevo) a starosta Ladislav Chlupáč.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu