Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Město rozdá seniorům sto „SOS hodinek“ pro případ krize

soshodinkympMěsto Litoměřice ve spolupráci s Farní charitou bezplatně předá stovku tzv. „SOS hodinek“ litoměřickým seniorům, kteří se mohou ocitnout v ohrožení života. Rozšiřuje tak již nyní pestrou nabídku sociálních služeb, která cílí i na nejstarší obyvatele.


Zkvalitnění bezpečnosti seniorů v Litoměřicích a okolí, kteří se mohou dostat do potencionálního ohrožení, zajišťují chytré hodinky fungující jako mobilní telefon připevněný na ruce. Technologie obsahuje GPS, čímž usnadňuje lokaci osoby, SIM kartu a stlačením jednoho tlačítka jsou hodinky schopny přivolat pomoc. V případě ohrožení senior zmáčkne červené SOS tlačítko, poté je spojen s dispečinkem umístěném v recepci Domova pro seniory na Dómském pahorku. Funguje v nepřetržitém provozu. Školený personál dispečinku komunikuje s klientem a v případě ohrožení zajistí okamžitou pomoc. Zároveň mohou být upozorněny i blízké osoby seniora. Výhodou hodinek není jen odolnost proti vodě, prachu a nárazu, ale také snadná manipulace a nabíjení nebo přenos dat na dispečink, který průběžně vyhodnocuje stav osoby, která je má připevněné na ruce.

Pořizovací náklady projektu SOS hodinek činí 958 tisíc korun, z čehož město uhradilo 750 tisíc korun. Služba bude provozována pečovatelskou službou Farní charity Litoměřice a distribuce prvních sto kusů hodinek začne ve čtvrtek 14. května „Přestože vstupní náklady na pořízení hodinek činí 9500 korun na osobu, první stovka seniorů z Litoměřic dostane díky městu hodinky zdarma. Lidé uhradí jen náklady spojené s provozem SIM karty, tj. 250 korun měsíčně,“ vysvětluje úvodní fázi projektu ředitelka Farní charity Litoměřice Karolína Wankovská. Po vyčerpání první stovky hodinek předaných předem prověřeným zájemcům zdarma se mohou hlásit i obyvatelé z okolních obcí. Ti však již budou muset zaplatit jednorázově 9500 korun a následně měsíční paušál ve výši 250 korun. V pořizovací ceně hodinek jsou kalkulovány nejen výrobní náklady, ale také následný servis spojený s provozem celé služby, včetně dispečinku.

V rámci prvního roku bude projekt realizovaný jako pilotní ve spolupráci s Masarykovým ústavem vyšších studií ČVUT a Technickou akademií ČR, které se budou podílet na vytváření statistik a odstraňování chybovosti.

„SOS hodinkami tak město Litoměřice doplňuje již fungující projekt a mobilní aplikaci Komplan, který slouží jako rychlá navigace v případě potřeby sociálních a zdravotních služeb, a I.C.E. kartu – tzv. seniorskou obálku,“ informovala vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu Renáta Jurková. „Cílem celého projektu bylo podpořit Farní charitu Litoměřice v rámci pečovatelské služby, udržet lidi co nejdéle v jejich bezpečném a přirozeném prostředí v rodinách a dále rozšiřovat nabídku sociálních služeb, k čemuž nám pomáhá toto chytré řešení,“ dodal tajemník městského úřadu Milan Čigáš.

Zájemci o SOS hodinky z řad seniorů se mohou obrátit přímo na pracovníky pečovatelské služby Farní charity Litoměřice (tel. č. 731 402 424 nebo 417 770 096).

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu