Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Město Litoměřice získalo darem tradiční filipínské oděvy   

Město Litoměřice získalo darem tradiční filipínské oděvy  

Unikátní dárek v podobě tradičních filipínských oděvů převzalo v pondělí vedení Litoměřic od Jany Šedivé, která do letošního roku působila jako velvyslankyně ČR ve filipínské Manile. Předání se zúčastnil také filipínský velvyslanec Eduard Meñez. Šaty Filipiniana byly vyrobeny speciálně pro naši expozici José Rizala a Ferdinanda Blumentritta v atelieru Bayo z ručně tkaných textilií a filipínského hedvábí se značnou řemeslnou zručností.

Nový velvyslanec Filipínské republiky v Česku Eduardo Meñez navštívil Litoměřice společně se svými nejbližšími spolupracovníky za poslední dobu již podruhé. Na radnici ho přijalo kompletní vedení města v čele se starostou Radkem Löwym.

„Máme s Filipínami úzký vztah díky partnerským městům Calambě a Dapitanu. Mezi společná témata patří mimo jiné možnosti realizace společných akcí na poli kultury, ať už na velvyslanectví nebo u nás v Litoměřicích,“ sdělil starosta.

Dále se hovořilo například o možnosti, že by do Litoměřic zavítal filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší. A to u příležitosti jeho návštěvy České republiky plánované na příští rok. Současný filipínský prezident by tak navázal na návštěvu svého předchůdce Fidela Ramose, který Litoměřice navštívil v roce 1997. 

Dalším bodem jednání byla také možná návštěva Litoměřic členů Řádu rytířů Rizala, který je občanskou a vlasteneckou organizací na Filipínách a byl vytvořen na počest a podporu ideálů filipínského národního hrdiny Josého Rizala. Toho s Litoměřicemi spojuje přátelství s profesorem Ferdinandem Blumentrittem, autorem článků a knih o Filipínách a jejich etnografii.

Právě v baště nesoucí Rizalovo a Blumentrittovo jméno je umístěna expozice věnovaná těmto dvěma osobnostem. Nově jí doplní tyto darované oděvy, které tvoří horský šat z filipínského ostrova Luzon a vyšívané mužské barongy.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu