Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Litoměřický hrozen

Litoměřický hrozen 2022 zná své vítěze, proběhne 4. června

Šampionem soutěže Litoměřický hrozen 2022 se stalo víno Solaris z vinařství Pavel Skrášek, ročník 2021.Rozhodli o tom porotci, kteří ve čtvrtek 5. května zasedli na hradním sále Kulturního a konferenčního centra v Litoměřicích.

Zahájení soutěže proběhlo v komorní podobě, úvodního slova se chopila ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích Michaela Mokrá, senátor a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a také ředitel soutěže František Kupsa. Dvě hodnotící komise, kterým předsedali Vladimír Šuhájek a Jan Podrábský, vybíraly ze 113 do soutěže přihlášených vzorků vín z 24 vinařství Čech a Moravy. Neměly ani tentokrát jednoduchý úkol. Podle specifikací byla vína rozdělena do pěti kategorií: A. vína bílá suchá a polosuchá, B. vína bílá polosladká, C. vína růžová a klarety – suchá, polosuchá a polosladká, D. vína červená suchá, polosuchá a polosladká, E. vína sladká bílá, růžová, červená. Vinařům bylo uděleno celkem 34 medailí - 8 zlatých, 25 stříbrných a titul šampiona. V soutěži jako obvykle převládala vína bílá.

Dařilo se zejména Žernoseckému vinařství, které obdrželo 3 zlaté medaile, 2 stříbrné a cenu Nejvýše ohodnocené víno soutěže Litoměřický hrozen bílé (kategorie A). Školní statek Mělník získal 2 zlaté medaile, 1 stříbrnou a Nejvýše ohodnocené víno soutěže Litoměřický hrozen bílé (kategorie B). České vinařství Chrámce bylo ohodnoceno jednou zlatou a jednou stříbrnou medailí, a navíc získává cenu za Nejvýše ohodnocené víno soutěže Litoměřický hrozen červené (kategorie D). Morava byla v soutěži zastoupena čtyřmi vinařstvími, z nichž Vinařství Pergen získalo 3 stříbrné medaile a cenu Nejvýše ohodnocené víno soutěže Litoměřický hrozen růžové, klaret (kategorie C). Zvláštní cenu Víno Ústeckého kraje získává Savilon, 2020, výběr z hroznů ze Žernoseckého vinařství.

Výsledky budou oficiálně vyhlášeny v sobotu 4. června na Hradě Litoměřice, kde se uskuteční jubilejní 10. ročník Litoměřického hroznu, tedy soutěžní, prezentační a prodejní výstavy vín. Akce začne v 10 hodin a ochutnávat vína a užit si pestrý kulturní program bude možné až do 22 hodin.

Organizátorům se podařilo propojit hned tři akce v jeden den a za jedno vstupné. Za 100 korun i díky kyvadlové dopravě bude možné navštívit jak Litoměřický hrozen, tak i pouť či Gastro Food Festival na Zahradě Čech. Festival pro všechny gurmány a milovníky dobrého tradičního i netradičního jídla a pití je jediným svého druhu na severu Čech. Pro návštěvníky bude i zde připraveno dobré jídlo a pití, klasická i netradiční gastronomie, zahraniční speciality, živé show věhlasných šéfkuchařů a další bohatý program. Gastro food festival je akce dvoudenní, program tedy pokračuje do neděle 5. června.

„Jak Kulturní a konferenční centrum a Hrad Litoměřice, tak i výstaviště Zahrady Čech tento víkend ožije. Zveme tímto celé rodiny užít si jedinečné propojení těchto tří akcí. Každý návštěvník si přijde na své. Ať je to milovník vína, dobrého jídla či rodiny s dětmi. Po dlouhých dvou letech se na výstaviště vrací oblíbený Gastro Food Fest. Navíc s poutí, která bude probíhat také v areálu výstaviště. Pouťové atrakce zabaví dětské návštěvníky a dospělí tak budou mít dostatek času v klidu si festival projít a ochutnávat,“ informuje Michaela Mokrá, ředitelka MKZ Litoměřice.  

Autor: Daniela Kekrtová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu