Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Litoměřicím o víkendu vládl svatý Florián - patron hasičů

fontanampDruhý červnový víkend patřil v Litoměřicích dobrovolným hasičům. Celkem 250 sborů z celé České republiky, ale i Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Polska přijelo po třech letech do Litoměřic na 7. ročník Hasičských slavností, které jsou jedinou akcí svého druhu ve střední Evropě.

Prezentaci historické i současné techniky na výstavišti, nádherný průvod historickým centrem města za doprovodu Hudby Hradní stráže a Policie ČR, ukázky záchranných prací na Lodním náměstí, ale i přátelské fotbalové utkání mezi českými a slovenskými profesionálními hasiči zakončily před zraky tisícovek lidí hasičská hudební fontána a ohňostroj na Lodním náměstí.

„Je to jedna z nejkrásnějších akcí, které se v Litoměřicích konají,“ vzácně se shodovali místní patrioti i návštěvníci města.

Slavnosti byly de facto zahájeny již ve středu stavbou provizorního hasičského městečka na vodním cvičišti. Profesionální hasiči zde postavili 180 stanů i s potřebným zázemím pro zhruba osm stovek lidí. Následovalo cvičení na Labi. Ve čtvrtek se pak do Litoměřic začaly sjíždět sbory dobrovolníků z celé republiky i s technikou a koňmi.

V pátek dopoledne byly slavnosti oficiálně zahájeny v 9 hodin na radnici, kde starosta Ladislav Chlupáč přijal organizátory a nejvýše postavené hasiče. Mezi hosty byl i generál Alexander Nejedlý, prezident Hasičského záchranného sboru Slovenska, který přiznal, že se stále cítí být Čechoslovákem. Hosté společně se starostou města a organizátory následně odjeli na výstaviště, kde již panoval až do pozdních večerních hodin čilý ruch. Páteční večer zakončila Floriánská mše v katedrále.

Do sobotního rána se hasiči probouzeli s vědomím, že již v 9 hodin začíná řazení sborů a techniky na Mírovém náměstí. Úderem 10. hodiny a za tónů husitské hymny Ktož sú boží bojovníci napochodovalo na náměstí 120 vlajkonošů se slavnostními prapory, mezi nimiž se hrdě tyčila i zástava města Litoměřice. Za nezištnou práci odváděnou ve prospěch druhých nastoupeným jednotkám poděkovala řada nejvyšších představitelů, mezi nimi i ministr vnitra Milan Chovanec. Jejich práci žehnal z tribuny kardinál Dominik Duka.

Více než dvouhodinová přehlídka historických vozů, stříkaček, ale i nejmodernější techniky, včetně těžkých transportérů používaných při záchranných pracích, opět pokračovala programem na výstavišti. Vyhlášena zde byla i soutěž o nejlepší webové stránky SDH. Zvítězil sbor z obce Suchý. Na čtvrtém místě se umístil Rohatec. Vítanou remízou pak večer končilo fotbalové utkání mezi českými a slovenskými profesionálními hasiči.

To se již na Lodním náměstí shromažďovaly tisícovky lidí, které od 20.30 hodin sledovaly ukázky záchranných prací na Labi, lety vrtulníku s objemnými vaky na vodu apod. Nechyběl mezi nimi ani jeden z významných sponzorů slavností, bývalý ministr financí Andrej Babiš. Večer vrcholil hasičskou hudební fontánou připravenou sbory z Českolipska. Definitivní tečku za 7. ročníkem slavnostní učinil ohňostroj.

Organizátoři slavností, kterým je Spolek pro obnovu a zachování hasičských tradic, neskrývali spokojenost. „Na první ročník v roce 1998 přijelo 70 sborů s technikou. Letos jich dorazilo už 300. Roste nejen množství sborů, ale hlavně počet jejich členů, kteří se do Litoměřic těší,“ uvedla místopředsedkyně sdružení Alena Borlová. „Cenná jsou i přátelství, která zde hasiči mezi sebou navazují a prohlubují je i mimo slavnosti,“ dodal předseda sdružení Jindřich Hejduk z Podsedic, v jehož hlavě se myšlenka hasičských slavností před lety narodila.

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu