Město Litoměřice se při hledání ekonomicky silného provozovatele městské nemocnice dostává do další fáze. Po úspěšně provedené změně právní formy (z příspěvkové organizace města na akciovou společnost) nyní připravuje zadání podmínek výběrového řízení (dále jen VŘ). Výsledkem má být pachtovní smlouva na pronájem (pacht) nemocnice na dvacet let.
Po dvouhodinové diskusi na toto závažné téma zastupitelé naprostou většinou hlasů přijali ve čtvrtek v sále hradu informaci o chystaném postupu.
„Správný postup vedení nemocnice, stejně tak jako dohled města nad celým procesem zaručuje možnost výběru nejlepší nabídky v chystaném VŘ,“ upozornil výkonný ředitel nemocnice Radek Lončák. Následně vyjmenoval tři fáze VŘ. První je kvalifikační, která vymezí okruh účastníků na základě stanovených kvalifikačních předpokladů. V rámci druhé proběhne dialog s účastníky zejména o smluvních a technických podmínkách plnění. „Ke každému přistoupíme se stejnou sérií otázek. Jednání se bude v souladu s legislativou a s ohledem na transparentnost celého procesu nahrávat,“ ujistil právník JUDr. Petr Šustek, člen Legislativní rady vlády, který působí na právnické fakultě Univerzity Karlovy a celé řízení pro město připravuje. Výsledkem bude zadávací dokumentace a návrh samotné pachtovní smlouvy. V průběhu třetí fáze účastníci podají nabídky, které zadavatel posoudí a vyhodnotí s cílem vybrat vítěze.
Základními objektivně měřitelnými kritérii mají být výše pachtovného (nájmu) a výše investic, subjektivně měřitelným kritériem plán rozvoje nemocnice. Požadavkem města bude zachování péče minimálně ve stávající kvalitě a rozsahu, a to po dobu pěti let. Právě pětiletá lhůta se některým zastupitelům zdála být nedostatečná. „Zdravotnictví se však dynamicky vyvíjí. Například v roce 1996 měla interna téměř 200 lůžek. V průběhu dvaceti letech jejich počet klesl na 60. S infarktem už také neležíte v nemocnici několik týdnů, ale často jen tři dny,“ poukázal na jen těžko předvídatelný vývoj ve zdravotnictví předseda dozorčí rady nemocnice Leoš Vysoudil. Jak vzápětí ujistil ředitel Lončák, bez svolení města k žádným změnám stejně dojít nemůže. I to má být jedna z podmínek budoucí smlouvy.
Obavy zdravotnických pracovníků nemocnice, které v průběhu celého procesu zaznívají, označuje vedení města za pochopitelné, avšak liché. Podmínkou smlouvy bude zachování výhod pro zaměstnance, kteří s převodem činností přejdou na nového provozovatele.
Proces hledání ekonomicky silného partnera pro nemocnici nastartovalo město Litoměřice v roce 2016. V roce 2017 došlo k úspěšnému přechodu nemocnice z příspěvkové organizace města na akciovou společnost, která dala městu legislativně transparentnější nástroje pro uskutečnění výběrové řízení. Zda bude nový provozovatel vybrán ještě v letošním roce, nelze definovat s ohledem na délku pohovorů s potenciálními uchazeči.
Odkládat tento proces podle vedení města není vhodné. „Litoměřická nemocnice je ekonomicky zdravá a je o ni zájem. Strategického partnera tedy hledáme v době, kdy si můžeme diktovat podmínky jeho vstupu do naší nemocnice. Nesmíme se dostat do pozice, kdy budeme hledat zachránce,“ dodal ředitel a zároveň radní města Radek Lončák.
Více než dvouhodinová diskuse zastupitelů, kterou jak koalice, tak opozice označila za konstruktivní, byla on-line přenášena regionální televizí. Zhlédnout celý záznam můžete na:
www.litomerickatelevize.cz
Text pod foto: Na průběh jednání týkajícího se budoucnosti litoměřické nemocnice, se osobně přijel podívat i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák (na snímku vlevo), který má v gesci zdravotnictví. Krajská zdravotní, a.s., pravděpodobně bude jedním z účastníků výběrového řízení.