Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

byznys

Litoměřice o podnikatele pečují. Jsou Městem pro byznys Ústeckého kraje

Litoměřice jsou nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Ústeckém kraji. Podnikání se daří velmi dobře také v Lovosicích a v Roudnici nad Labem. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2019, které jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Litoměřice jsou podnikatelsky otevřené
Ve vítězných Litoměřicích je v rámci Ústeckého nadprůměrný podíl firem, stejně jako studentů a učňů v odborném vzdělávání. Nezaměstnanost, i ta dlouhodobá, se drží na nízké úrovni. V části výzkumu, který se věnuje přístupu veřejné správy, zabodovalo město velmi vysokým skóringem úředních hodin, velmi dobře dopadlo rovněž v podpoře webových stránek, na nichž podnikatelé naleznou v přehledné podobě potřebné informace pro rozvoj svého podnikání i pro komunikaci s veřejnou správou. Nadprůměrný podíl financí věnují Litoměřice na kulturu a sport, kde má město vytvořené dotační programy. Radnice se také intenzivně zabývá problematikou sucha, pro občany zavedlo dotační program pro zřízení nadzemních i podzemních zásobníků pro dešťovou vodu. Litoměřice se rovněž aktivně podílejí na aktivitách rozvojové agentury CzechInvest. Při pohledu na celorepublikové srovnání oceňují podnikatelé v Ústeckém kraji na radnicích, tu Litoměřickou nevyjímaje, nejvíce vedle dostatečného rozsahu úředních hodin také kvalitní podporu veřejné dopravy a přehlednost webových stránek.

„My si ocenění velice vážíme. Snažíme se dlouhodobě vylepšovat kontakty s podnikatelskou sférou a myslím si, že se nám to postupně velice daří, o čemž svědčí i toto vítězství. My jsme byli jedno z prvních měst v rámci České republiky, ne-li vůbec první, které finančně pomohlo například osobám samostatně výdělečně činným v době koronaviru. Naše webové stránky jsou dostatečně zásobeny informacemi, které potřebují firmy ve městě, umožňujeme objednávat se na úřad na určitou dobu, aby nemuseli čekat na vyřízení formalit a další. Kroků, které jsme podnikly vůči podnikatelské sféře, je skutečně hodně,“ říká starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Lovosice zazářily v testu elektronické komunikace, v Roudnici nad Labem je nízká nezaměstnanost
Stříbrné Lovosice těží z nadprůměrného podílu malých a středních firem, výborné dopravní dostupnosti, výrazně narůstajícího počtu obyvatel a s tím spojené rozvíjející se bytové výstavby. V rámci kraje zaznamenávají Lovosice jednu z nejlepších hodnot v podílu investičních dotací na celkových příjmech radnice, v regionu vůbec nejlépe dopadly v testu elektronické komunikace. Ten prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí. Třetí Roudnice nad Labem má nadprůměrný podíl ekonomických subjektů a v regionu nejnižší nezaměstnanost. Radnice se může pochlubit nejnižším podílem výdajů na dluhovou službu, výdaje na sociální péči jsou nadprůměrné. Město každoročně vyhlašuje anketu, v níž oceňuje a zviditelňuje nejlepší podnikatele uplynulého roku. Vítězství občany zvolených nejoblíbenějších podnikatelů a firem jsou prezentována prostřednictvím městských informačních kanálů. Zároveň získávají certifikát za vítězství v příslušné kategorii obchod, restaurace a služby.

„Srovnávací výzkum Město pro byznys pomáhá samosprávám na základě sdílení zkušeností orientovat se v podnikatelském prostředí. Veřejnost na základě sestaveného žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem zase může hodnotit práci svých zastupitelů. Sdílení dobré praxe a předávání zkušeností z jiných regionů jsou možnosti, které výzkum Město pro byznys samosprávám nabízí, a to je také důvod, proč ho Svaz měst a obcí ČR podporuje,“ říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již dvanáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. V letošním ročníku analytici zaměřili ještě větší pozornost na kategorii přístup veřejné správy, kterou mohou radnice svými aktivitami přímo ovlivnit. Zařazeno bylo také dotazníkové šetření mezi podnikateli, jak jsou spokojeni se službami radnic v jednotlivých oblastech a také dotazník zjišťující, jaké aktivity radnice vyvíjejí směrem k podnikatelům, ale nejen jim. Cílem bylo více zohlednit fakt, že Město pro byznys musí být také místem, kde se dobře žije nejen podnikatelům, ale i jejich rodinným příslušníkům a jejich zákazníkům.

Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS.

Celkové pořadí
1. Litoměřice
2. Lovosice
3. Roudnice nad Labem
4. Teplice
5. Most
6. Bílina
7. Louny
8. Děčín
9. Chomutov
10. Varnsdorf
11. Ústí nad Labem
12. Podbořany
13. Rumburk
14. Litvínov
15. Kadaň
16. Žatec

(Tiskovou zprávu zpracvoal David Pavlát, PR Specialist Communa)

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu