Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

zasedání zastupitelstva

Litoměřice mají schválený rozpočet pro rok 2023

Rozpočet města Litoměřice na příští rok je schválený. Na jeho podobě se shodli zastupitelé na včerejším zasedání konaném v sále litoměřického hradu. Celkové výdaje dosáhnou 751 milionu korun, příjmová část počítá s financemi ve výši 687 milionů korun. Schodek ve výši 64 milionů město pokryje z vlastních zdrojů.

Na deficit rozpočtu mají vliv výdaje na plánované investice a to, jak je v případě dotačních akcí poskytovatelem nastaveno proplácení dotace nebo nutné předfinancování. I přesto město zvládne chystané investice financovat i nadále bez úvěrů, pouze z vlastních zdrojů a rezerv. Běžný rozpočet, tedy rozpočet na chod úřadu a příspěvkových organizací, je naopak přebytkový.

„V běžném rozpočtu je na straně výdajů promítnuto i zvýšení nákladů za energie, které jsou o 40 milionů korun vyšší než v letošním roce,“ upozornil starosta Litoměřic Radek Löwy. 

Vedoucí ekonomického odboru města Iveta Zalabáková přiblížila, že nejvýznamnější investicí příštího roku je regenerace budovy B v bývalém pivovaru. „V rozpočtu pro příští rok je na tento projekt vyčleněno zhruba 60 milionů korun. Přičemž dotace činí bezmála 33 milionů korun, zbývajících 27 milionů město uhradí ze svého,“ uvedla Iveta Zalabáková a doplnila, že mezi další důležité investice se řadí také pokračující rekonstrukce objektu staré radnice, která je sídlem oblastního muzea. Rozpočet je v tomto případě přibližně 10 milionů.

K podstatným investicím nadcházejícího roku dále patří vybudování nové komunikace a inženýrských sítí v ulici Karolíny Světlé za 15 milionů korun. A také nové komunikace v ulicích Jarní a Trnková ve výši 7,2 milionu korun.

„V ulicích Jarní a Trnková vznikne nová komunikace pro přibližně 13 rodinných domů. V ulici Karolíny Světlé je 17 pozemků pro výstavbu rodinných domů. Pouze osm je ve vlastnictví města. Tyto parcely budou prodány formou veřejné dražby. Ostatní pozemky budou napojeny na stávající inženýrské sítě za předpokladu uzavření smlouvy o spolufinancování,“ vysvětlila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru územního rozvoje.

I v roce 2023 město počítá s podporou kultury, sportu, sociálních služeb a s financováním participativního rozpočtu, který bude letos navýšen na 1 milion korun. Oproti minulým letům tak občané Litoměřic mohou na své nápady, které povedou ke zlepšení veřejného prostranství města, získat o 800 tisíc korun více.

„V oblasti kultury, sportu, volného času a sociální oblasti vyhlašovala rada města nové dotační programy. Pravidla pro přidělování byla pouze mírně upravena, finanční alokace zůstávají přibližně stejné. V oblasti sportu jsme se řídili schválenou Koncepcí rozvoje sportu, která je platná ještě v příštím roce,“ poznamenal starosta s tím, že vedení města společně s komisí sportu bude v příštím roce připravovat pravidla nová.

„Participativní rozpočet jsme navýšili na 1 milion korun, tak aby bylo možné realizovat i větší projekty, se kterými veřejnost přijde a popřípadě zrealizovat i projekty, na které se nedostalo v minulých letech,“ dodal Radek Löwy.

Místostarosta Petr Panaš doplnil, že projekty z uplynulých ročníků participativních rozpočtů, které neuspěly, ale byly by pro město přínosem, se nacházejí v takzvaném zásobníku.

„Pokud budou zbývat peníze a prokáže se jejich smysluplnost, tak po těchto projektech automaticky sáhneme. Přičemž nemusí být financovány přímo z participativního rozpočtu, ale i z rozpočtu města,“ uvedl Petr Panaš a vysvětlil, že se to týká projektů, jež jsou navrženy spíše obecně než konktrétně.  

V rozpočtu na příští rok nejsou zatím zahrnuty některé investiční akce, které by město rádo realizovalo. Do rozpočtu budou zapojovány postupně podle fáze projektové připravenosti. Některé mohou přecházet i do dalších let. Jedná se například o projekt vybudování prostupného bydlení v objektu ubytovny v Želetické ulici, který si vyžádá přibližně 55 milionů korun. Realizovat se bude pouze v případě získání dotace.

Snímek ze zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 15. prosince. Foto: Eva Břeňová 
zastupitelstvo ltm 2


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu