Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Litoměřice mají první rychlodobíjecí stanici pro elektromobily

elektronabijeckampLitoměřice, jako Zdravé a zároveň chytré město, nyní nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům možnost rychlého dobití elektromobilů. Ve spolupráci s Elektromobilitou Skupiny ČEZ byla v Krajské ulici v prostoru parkoviště instalována první zdejší rychlodobíjecí stanice umožňující většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut. Dnes byla slavnostně uvedena do provozu.

 

Převzetí stanice byl přítomen místostarosta Litoměřic Karel Krejza. Podle něj je elektromobilita reálnou cestou, jak přispět k lepšímu a zdravějšímu ovzduší. „Litoměřice byly v rámci Ústeckého kraje prvním městem, které si pořídilo flotilu elektromobilů a snaží se jít tímto způsobem příkladem svým obyvatelům. S vozidly máme nejlepší zkušenost,“ zhodnotil  místostarosta.

Stejného názoru je i starosta Ladislav Chlupáč. „Provoz dopravních prostředků na elektrický pohon se stává stále dostupnější alternativou k vozidlům se spalovacím motorem. Výsledkem je zlepšování kvality života obyvatel, kteří jsou tak vystaveni snížené hladině hluku, prašnosti a emisím. Jsem přesvědčený, že samospráva by měla jít ostatním subjektům příkladem. Těší nás proto, že mezi naše aktivity pod hlavičkou „inteligentního města“ Litoměřice můžeme zařadit i rychlodobíjecí stanici pro elektromobily,“ řekl starosta Litoměřic.

Jednorázové nabití vyjde řidiče na přibližně 140 korun. Částka se odvíjí od doby, po kterou je vozidlo připojené na zařízení. Minuta na rychlonabíječce přijde na 7,20 korun. „Zavedením tarifu motivujeme uživatele k rychlejšímu opuštění stanice, aby nedocházelo například k půldennímu zaparkování vozidla u nabíječky a tedy blokování dalších řidičů,“ vysvětlil Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. Jak dále uvedl, baterie je nabita na asi 80% za přibližně 30 minut, poté rychlost významně klesá. Paušál ve výši 450 kč měsíčně pak nabízí neomezené dobíjení.

Společnost ČEZ je provozovatelem největší tuzemské veřejné dobíjecí sítě s více než 130 stanicemi, z toho téměř osmdesátkou rychlodobíjecích zařízení. Podle slov Tomáše Chmelíka je Ústecký kraj je v počtu nabíjecích stanic nadprůměrný ve srovnání s celou Českou republikou „Máme jde již 16 dobíjecích stanic, z toho 8 rychlodobíjecích. Věříme, že se nám podaří síť zahustit celorepublikově,“ uvedl manažer Chmelík.

Nově spuštěná rychlodobíjecí stanice v Litoměřicích je součástí veřejné sítě Elektromobility Skupiny ČEZ, provozovatele nejrozsáhlejší tuzemské infrastruktury pro elektromobily. Ta vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). Využívání stanice v Litoměřicích by měla umocnit i blízkost dálnice D8 z Prahy do Drážďan.

Počet nabíjecích stanic v Litoměřicích v budoucnu poroste a některé z nich budou mít i svůj vlastní alternativní zdroj napájení. Na jaře město plánuje v rámci projektu e-FEKTA instalaci akumulačních systémů pro fotovoltaické elektrárny na 3 školách a k nim budou vybudovány další 3 dobíjecí stanice, které budou využívat 100 procent solární energii.

V České republice je aktuálně registrováno více než 2000 elektromobilů. Loni přibylo 400 vozů na elektrický pohon, letos jen do konce listopadu dalších 635 elektrických aut, samotné město Litoměřice a jeho příspěvkové organizace mají nyní ve svém vozovém parku 10 elektromobilů a 5 hybridů. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Postupný pád největších bariér (omezená nabídka, vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) a v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) by měl znamenat rychlé dosažení 20% podílu na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR.

Vypracováno ve spolupráci s tiskovým mluvčím pro obnovitelné zdroje společností ČEZ, a.s. Martinem Schreierem.

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu