Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

hapticka_mapa

Litoměřice mají haptickou mapu, usilují o větší komfort pro nevidomé

Nová haptická mapa Litoměřic je pro nevidomé či slabozraké občany i turisty nově k dispozici v informačním centru na Mírovém náměstí. Haptická mapa je určena pro čtení hmatem, pro zrakově handicapované je čitelná díky speciální technologii tisku v Braillově písmu. Město se již řadu let snaží být přívětivé k handicapovaným lidem a tímto počinem je jim zase o krok blíž.

Prvky v haptické mapě jsou oproti standardní mapě velmi zjednodušené. Jednotlivé listy ve formátu A4 zobrazují území o velikosti zhruba 235 x 330 metrů v přibližném měřítku 1:1200. Měřítko je ideální pro orientaci v městském prostředí, důraz je kladen na litoměřickou uliční síť.

Pro město zhotovila haptickou mapu zcela zdarma firma Seznam.cz. „Jsme velmi potěšeni, že Seznam.cz haptickou mapu městu poskytl. Navazujeme tím na výbornou dlouhodobou spolupráci, týkající se získávání turistických mapových podkladů a propagace litoměřických atraktivit prostřednictvím serveru Mapy.cz,“ uvedla marketingová manažerka města Martina Vondráková.

Litoměřická radnice trvale zkvalitňuje služby pro handicapované a zdravotně znevýhodněné osoby. V minulých letech byla například vyrobena mapa bezbariérových tras, která prezentuje trasy vhodné zejména pro lidi na vozíku či s berlemi, ale také pro seniory či maminky s kočárkem. Trasy v mapě bez bariér jsou značené v barvách semaforu. To vozíčkáři napoví, kam se dostane samostatně či s pomocí.

Jedním z dalších kroků byl vznik bezbariérové kanceláře přístupné přímo z náměstí, kde si mohou handicapovaní občané vyřídit úřední záležitosti. Vítaným pomocníkem je i Tichá linka pro neslyšící provozována Ministerstvem práce a sociálních věcí, která umožňuje komunikaci s úředníky. Služba je založena na komunikaci prostřednictvím tabletu s tlumočnickou linkou umístěného na odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Mírovém náměstí.

Jedním z turistických cílů pro handicapované je litoměřický hrad, který je kompletně bezbariérový a expozice obsahuje popisky v Braillově písmu. Haptická mapa pro nevidomé je zjednodušením jejich nesnadného pohybu po městě.

Fotografie: výřez z haptické mapy Litoměřic, legenda


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu