Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

V celostátním výzkumu jsme sedmé nejdemokratičtější město

mestompV žebříčku 101 největších měst České republiky a 50 městských částí nad deset tisíc obyvatel, který měřil zapojení občanů do participativních procesů, se Litoměřice umístily na 7. místě. Prokazuje to jejich demokratický přístup.

„Participace je nejběžněji účastí či podílením se na něčem, zároveň je projevem převzetí odpovědnosti. Participovat znamená mít přístup a být zahrnut. Souvisí s konceptem moderní demokracie,“ vysvětluje výzkumný tým Institute for Democracy D21, který Index participace 2015-2016 vyhodnocoval. V tomto případě hodnocení participace se jedná o zapojení veřejnosti do chodu města a vztahu města ke komunikaci s veřejností spolu s transparentností, což město činí nad rámec svých zákonných povinností.

Podrobný výzkum hodnotil především kritéria transparentnosti rozpočtu, dotací a grantů, vyhlášek, jednání zastupitelstev, zajímal se také o komunikaci skrze webové stránky, digitální a tradiční komunikační kanály, prověřil konání participativních rozpočtů a jiných participativních procesů, neopomněl začleňování znevýhodněných sociálních skupin a menšin ve školách i společnosti, v neposlední řadě také kontroloval, zda města přezkoumávají a vyhodnocují jejich postupy a aktivity (evaluace).

„Těší nás, že jsou Litoměřice městem s vysokým hodnocením v odborném výzkumu týkajícím se uplatňování demokratických principů na lokální úrovni. Nejlépe byla hodnocena naše komunikace směrem k veřejnosti, čehož si vážíme,“ sdělil tajemník městského úřadu Milan Čigáš. Litoměřice se umístily na sedmém místě hodnocení a skončily tak v první desítce vedle Prahy 3, 6, 8, 10 a 20, Říčan, Poruby, Jihlavy, Valašského Meziříčí a Vsetína. Zároveň byly jediným severočeským městem v první dvacítce (např. Liberec skončil 24.).

„Je třeba si uvědomit, že demokracie začíná na té nejnižší úrovni – vzpomeňme si na ideu antické polis,“ uvádí výzkumný tým.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu