Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Litoměřice iniciovaly vznik Asociace energetických manažerů

zaklwK založení v České republice první Asociace energetických manažerů měst a obcí došlo dnes v konferenčním sále hradu. Stalo se tak v průběhu druhého dne mezinárodní energetické konference „Energie (pro)města 21. století", která zde probíhala za účasti necelé stovky zástupců měst, obcí, firem, Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a sdružení Energie Cities.

 

Konferenci organizovalo město Litoměřice, které se dlouhodobě věnuje udržitelné energetice a činí konkrétní kroky vedoucí k větší energetické nezávislosti. „V energetice totiž vidíme strategickou oblast rozvoje," zdůraznil Ladislav Chlupáč, starosta města Litoměřice, které ve spolupráci s Akademií věd, Univerzitou Karlovou, Technickou univerzitou Liberec a Českou geologickou službou pracuje na realizaci v České republice pilotního geotermálního projektu. Kromě toho podniká řadu kroků vedoucích k energetickým úsporám, které od roku 2012 dosáhly zhruba 7,5 milionu korun.

„Jsme si vědomi indikativních cílů vytýčených Evropskou unií pro rok 2020 až 2030 v oblasti úspor energie, využití obnovitelných zdrojů a snížení emisí skleníkových plynů. Tyto cíle podporujeme a chceme v dané oblasti spolupracovat i s jinými městy a obcemi v České republice," odůvodnil energetický manažer města Jaroslav Klusák založení odborné platformy, kterou je již zmiňovaná Asociaci energetických manažerů měst a obcí.

Zakládajícími členy se dnes staly kromě Litoměřic i města Chrudim, Kopřivnice a městská část Brno – Nový Lískovec. „Členům můžeme nabídnout naše zkušenosti v oblasti udržitelné energetiky a zároveň se rádi přiučíme. Chceme tak aktivně podporovat dlouhodobou energetickou nezávislost měst a obcí nejen v ČR, ale i na evropské úrovni," uvedl například starosta Chrudimi Petr Řezníček. Starostka městské části Brno – Nový Lískovec Jana Drápalová přidala konkrétní příklad dobré praxe. „Renovací panelových domů v nízkoenergetickém standardu jsme dosáhli o 70 procent nižších výdajů na energie oproti běžné výstavbě," uvedla starostka. Místostarostka města Modřice Hana Chybíková zase prezentovala pasivní dům pro seniory, který má až o 90% nižší energetickou náročnost než klasické domy tohoto typu, přičemž náklady na stavbu jsou srovnatelné.

Neméně zajímavé bylo vystoupení Paula Isbella, energetického manažera města Bristol, které se snaží energii samo vyrábět prostřednictvím větrných elektráren a fotovoltaiky a za příznivé ceny prodávat svým občanům a organizacím.

zaklw

členové asociace. Zleva starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, starostka městské části Brno – Nový Lískovec Jana Drápalová, starosta Chrudimi Petr Řezníček a místostarosta Kopřivnice Miroslav Kopečný.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu