Zdravé město Litoměřice opět potvrdilo své kvality a ocitlo se v oficiálním žebříčku společně s Chrudimí na nejvyšší certifikované příčce za realizaci mezinárodní metody kvality veřejné správy - místní Agendy 21 (MA21). Titul „Udržitelné město“ převzali zástupci litoměřické radnice z rukou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlachtové 1. prosince v Praze, kde se za účasti řady hostů uskutečnil v hotelu Jalta 23. ročník konference Národní sítě Zdravých měst ČR.
Zdravá města Chrudim a Litoměřice jsou městy, která dlouhodobě a efektivně uplatňují principy udržitelného rozvoje jak v rámci řízení samotného úřadu, tak ve vztahu k celkovému rozvoji města a všech jeho klíčových oblastí. Prestižní cenu předala oceněným Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, a Vladimír Mana, náměstek ministra životního prostředí. „Je náš velký úkol říci občanům, co znamená udržitelné město. Jako gestor regionální politiky budeme za ministerstvo usilovat o to, aby udržitelný rozvoj byl ´trendy´ směrem, kudy v obcích dál. Věřím, že toto ocenění pomůže obcím nejen při žádostech o dotační zdroje.“
Akce nejenže ukázala ta „nejudržitelnější“ certifikovaná místa v Česku, ale nabídla řadu inovací a inspirací z praxe měst a regionů na témata související s kvalitou úřadů, zapojováním veřejnosti, plánováním a řízením či s mezinárodní spoluprací. V odpolední části byla udělena prestižní ocenění pro nejpokročilejší udržitelná města, která systémově řídí procesy uvnitř úřadu a nezapomínají přitom komunikovat s občany.
Konference Národní sítě Zdravých měst (NSZM) proběhla pod záštitou předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky a na tématech se velkou měrou podílely ministerstva životního prostředí, místního rozvoje a vnitra společně s Radou vlády pro udržitelný rozvoj a renomovaných institucí. Téměř 200 hostů přivítal předseda NSZM a litoměřický zastupitel Petr Hermann (zcela dole, druhý zprava). Následně se slova ujal Jan Kříž náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů a Jan Mareš z Odboru udržitelného rozvoje Úřadu vlády ČR. Prostřednictvím videozdravice účastníky rovněž uvítala Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. Ve své řeči zdůraznila důležitost komunikace s občany. Zahajovací blok konference zakončil ředitel asociace Petr Švec, který ve své prezentaci představil aktivity Národní sítě Zdravých měst.
(Využito tiskové zprávy Jitky Bouškové, Národní síť Zdravých měst)