Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

zelenina_komunitní_zahrad

Litoměřičané si přejí komunitní zahrádku

Litoměřice budou mít první komunitní zahrádku realizovanou na přání obyvatel. Do její stavby město investuje 200 tisíc korun. Stane se tak v rámci tzv. participativního rozpočtu, vyhlašovaného každý rok.

Jde o proces, prostřednictvím kterého obyvatelé města či určité komunity mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci projektu majetkového charakteru. Participativní rozpočet by měl sloužit k realizaci konkrétního opatření, které bude sloužit občanům města Litoměřice (případně návštěvníkům) a přispěje ke zkvalitnění veřejného prostoru města.

„Smyslem participativního rozpočtu je, že náměty vychází od občanů. O vítězném námětu rozhodují zase občané prostřednictvím hlasování,“ uvedla k projektu koordinátorka Zdravého města a MA21 Irena Vodičková.

Občané do konce února mohli zasílat své náměty na projekty. Vítězným projektem se stalo „Komunitní zahradničení ve stínu litoměřických dominant – pohyblivá zahrádka“ s počtem 312 hlasů. Na druhém místě se pak umístil „Hravý a naučný lesopark na Mostné hoře“ s počtem 241 hlasů a na třetím místě pak projekt s názvem „Pohyb spojuje“ s počtem 185 hlasů.

„Komunitní zahrádka, jak už název napovídá, sdružuje komunitu lidí, kteří chtějí společně pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky, ale sami k tomu nemají vlastní prostor. Mají obvykle formu vyvýšených záhonků, které si obhospodařuje každý sám. Výsledkem společné péče je pak zdravá, lokální, bio zelenina, kterou si může každý od semínka „vymazlit“ a odnést domů,“ uvedla spoluautorka vítězného námětu a provozovatelka místního coworkingu Litohub Martina Žilková. Kromě samotného zahrádkaření jsou komunitní zahrádky trendem, který vrací život do veřejného prostoru. Nabízí prostor pro pořádání zajímavých workshopů pod širým nebem, což přispívá k utužování vztahu místních k ekologii a lokální produkci a buduje vztah dětí k přírodě. „Za pěkného počasí je navíc možné využívat zahrádku i jako prostor pro společné tvoření, grilování či setkávání se sousedy,“ dodala Martina Žilková.

„Letošní participativní rozpočet byl úspěšný, co se týče počtu námětů i počtu hlasujících,“ sdělil vedoucí pracovní skupiny participativního rozpočtu Petr Hermann.

Sešlo se celkem 17 námětů, z nichž bylo vybráno 9 námětů, o kterých občané hlasovali do 7. června. Hlasování probíhalo prostřednictvím anketní aplikace mobilního rozhlasu. Každý měl dva hlasy, zúčastnilo se 723 lidí, kteří zaslali celkem 1407 hlasů.

Na konci června schválila Rada města vítězný námět a jeho realizaci. Následně pak byla zorganizovaná schůzka s autorkami námětu a zástupci odborů životního prostředí a územního rozvoje, kde byl stanoven další postup tak, aby byl projekt realizován ještě v letošním roce. Výherní námět není určen pouze pro jednorázové použití, ale bude sloužit občanům města také v budoucnu. 

„Oproti loňským ročníkům přinášíme v letošním roce novinku. Náměty, které se umístily na dalších místech, se uloží do zásobníku projektů a město je v případě dostatku finančních prostředků může zrealizovat později,“ dodala Irena Vodičková.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu