Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Letní filharmonie Litoměřičany okouzlila

llf250Žhavý „Uherský tanec  č.5“  pod taktovkou Matthiase Herbiga v podání  několika desítek  mladých českých a německých hudebníků zakončil v neméně žhavém nedělním odpoledni „Litoměřickou letní filharmonii 2017“ (LLF).  O tom, že se její třetí pokračování vydařilo,  svědčí  fakt, že si publikum v téměř zaplněném letním kině vytleskalo ještě přídavek.  Vlastně dva - protože dvě dirigenti  samozřejmě nemohou řídit filharmonii současně.  A tak Chačaturjanův  „Šavlový tanec“  patřil Jiřímu Knottemu,  zatímco závěrečný sbor z Verdiho opery Nabucco Matthiasi. 

    Hudební „Putování po Evropě“  provedlo posluchače symbolicky starým kontinentem – ve skladbách 14 evropských autorů počínaje Beethovenem,  Griegem a Suchoněm až třeba po Jaroslava Ježka,  rockovou Metallicu v úpravě pro smyčce či Queen.  Na pódiu letního kina se v horkém nedělním odpoledni  s orchestrem vystřídali sólistka opery z Chemnitz  s okouzlujícím sopránem Guibee Yang,  kapela Schizzo Band,   čtveřice dívek Daisies zpívající swing a  padesátičlenný sbor složený ze zpěváků a zpěvaček několika souborů z Litoměřicka. 

Spojení, které ‚frčí‘

     „Repertoár jsme tvořili tak, že každý navrhl něco, co by rád  a pak jsme licitovali, co zařadit či vyřadit.  Hráči jsou různé technické úrovně, ale každý má svého mentora, který jim poradí fígle jak na to.  A spojení  napříč žánry, orchestry,  městy i regiony dnes ‚frčí‘ a funguje,“  říká dirigent Jiří Knotte z teplické konzervatoře a připomíná v té souvislosti dnes už legendární počin České filharmonie.  A fungovalo to i v Litoměřicích!  Při unikátní akci, která  by se jen těžko uskutečnila bez vstřícného přístupu a podpory Sdružení Euroregionu Labe-FMP Interreg VA, Sächsischer Musikrat a Města Litoměřice.                                                        

     „Je to o souhře a vzájemném naslouchání, o přístupu dirigentů. Na konci je z toho něco úžasného. A taky pocit dobré práce,“ shodují se o LLF violoncellistka Marie Puldová a Klara, jedna ze saských houslistek.  

Masaryčkou zněl Beethoven       

    Celý pátek a v sobotu dopoledne se mladí muzikanti z uměleckých škol z Litoměřicka, teplické konzervatoře a saských hudebních škol z Míšně, Drážďan, Radebeulu a Freibergu sehrávali v areálu ZUŠ.  Společně, pod střechou stanového přístřešku,  i jednotlivě po nástrojových sekcích v sálech a učebnách školy. Podobně jako při vydařeném dubnovém soustředění v zámku v saském Colditzu.  Masarykovou ulicí, v blízkosti velmi frekventované silnice , občas i s kulisou vlaku a závor,   zněl Beethoven, Mozart, Brahms…  Potom se dění přestěhovalo do letního kina na Střeleckém ostrově.  Doslova mravenčí práce se zúročila v nedělním koncertu.

    „Jsem nadšená, zkrátka úplně paf,  užívala jsem si i takové detaily, které se na zkouškách nedařily, jako jsou tremola a dlouhé tóny na koncích.  Teď se najednou  mladým jakoby otevřely uši, byli koncentrovaní a vše do sebe hezky zapadalo, “   pochvalovala si  po nedělním koncertu Adela Drechselová, koncertní mistryně  Drážďanského orchestru,  která v Litoměřicích hrála první housle.  Zároveň ocenila, co vše organizátoři tak velké akce museli pro její zdar zvládnout.

Překvapení pro Matthiase  

    „Byl to náročný víkend ,  ale výsledek, myslím,  stojí za to,“ komentovala litoměřické soustředění ředitelka ZUŠ Dominika Valešková.  Dodává, že velkou měrou k tomu přispěli oba dirigenti. „Velmi si rozuměli, jak hudebně, tak i lidsky.  A bylo nto znát na celkové atmosféře zkoušek i koncertu.“

    „Když skladbu ‚trefíte‘, musí vás obejít, jak u vás říkáte, ‚husí kůže‘,  prozradil při zkouškách něco ze svých zkušeností Matthias.  Od pořadatelů a muzikantů si za to v závěru nedělního koncertu vysloužil sladké překvapení - dort  v podobě husí kůže. 

Text: Miroslav Zimmer, foto: Anna Hrochová


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu