Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Knihovna otevřela čtenářům modernizované oddělení

knihovnampModerní design získalo oddělení zájmové a naučné literatury Knihovny K. H. Máchy v Litoměřicích. Rekonstrukce, která byla realizována v průběhu letních prázdnin díky finanční podpoře Nadace ČEZ a města Litoměřice, přinesla kromě úpravy interiéru i řadu užitečných novinek. První změnu čtenáři zaznamenají už při vstupu na oddělení. Prosklené dveře opticky propojily interiér budovy s celým náměstím a projasnily celý prostor. Hned za nimi je nově umístěna příruční knihovna, v níž čtenáři naleznou knihy, které je možné vypůjčit si jen prezenčně. „Doposud byly tyto tituly v části budovy, kam jsme měly přístup pouze my, knihovnice, a čtenáři se o nich často dozvěděli jedině listováním v on-line katalogu. Je dobře, že je nyní mají na očích a mohou si z nich lépe vybírat,“ shrnula důvody nového uspořádání vedoucí oddělení Lenka Hejnová.

Kromě výměny bezmála tři desítky let starého knihovního nábytku došlo i k výrazným prostorovým změnám. Architektka Karolína Štědrá totiž navrhla otevřít venkovní atrium. Vznikl tak příjemný koutek s pohodlným křeslem a lampou pro čtenáře, kteří si čtení dovedou náležitě „vychutnat“. Na oddělení se podává káva. „Nově byl zbudován také studijní prostor s počítači. Čtenáři si mohou odložit své osobní věci do uzamykatelných skříněk. Samozřejmostí je dětský koutek, který zpříjemní pobyt na oddělení rodičům s malými dětmi,“ upozornil Karel Tománek, ředitel knihovny, která má v tuto chvíli zhruba čtyři tisíce registrovaných čtenářů. V souvislosti s rekonstrukcí naučného oddělení zároveň vznikl i nový výstavní prostor, v němž jako první vystavuje místní výtvarnice Ilona Staňková.

„Knihovna si prošla nelehkým obdobím, kdy stát naprosto nečekaně přestal financovat provoz knihoven. To v našem případě znamenalo ztrátu ve výši 7 milionů korun, které jsme museli nalézt v rozpočtu města. Proto mě obzvláště těší, že i přes těžkosti, které jsme společně s vedením a zaměstnanci překonali, se daří knihovnu modernizovat a dále rozvíjet,“ konstatoval místostarosta Karel Krejza, který se dnes zúčastnil slavnostního otevření rekonstruovaného oddělení společně s dalšími hosty, mezi nimiž nechyběl ani zástupce ČEZ.

Rekonstrukci, která si vyžádala 750 tisíc korun, podpořila Nadace ČEZ částkou 250 tisíc korun prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Litoměřická knihovna se snaží svým čtenářům dlouhodobě vycházet vstříc. Proto jsme podpořili její úsilí vybudovat prostor vhodný pro děti a mládež, jež potřebují klid na své školní aktivity i prostor pro kreativní práci a aktivní trávení volného času,“ poznamenala Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. Půl milionu korun pak knihovna, která je příspěvkovou organizací města, uvolnila z fondu investic.

Ředitel knihovny Karel Tománek (vlevo) společně s místostarostou Karlem Krejzou rekonstruované oddělení dnes slavnostně otevřeli. 

knihovnavp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nový interiér oddělení navrhla mladá architektka Karolína Štědrá.

knihovna2vp


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu