Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

kalich poselství

Kalich dnes odhalil poselství skrývané po staletí

Dnes po poledni tým odborníků vystoupal na věž Kalich v Litoměřicích, kde z její nejvyšší části odinstaloval tzv. makovici skrývající poselství z 18. a 19. století. Stalo se tak díky rekonstrukci střešní krytiny věže, kolem které je v současné době postavené lešení.

„V makovici bývají zápisy z významných oprav či úprav samotného domu, zejména pokud se to týká střechy. Písemnosti, které jsme nalezli, byly datované k roku 1878, což nám dobře koresponduje s opravou věžičky, respektive jejím podezděním,“ uvedl doktor Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Listina z 22. října 1878 obsahuje ceník, kde je uvedena informace, kdo opravu prováděl, běžné ceny a je psaná kurentem. „Velmi často se v 19. století sepisoval seznam řemeslníků, který obsahoval datum narození, jejich působiště a další informace,“ dodal Kamil Podroužek.

Další objevená listina z roku 1818 je psaná česky, což historici považují za velmi zajímavé. Obsahuje například citaci: „Přijde doba, kdy i ten Kalich budete trpěti“.

Nejstarší objevený zápis psaný německy je pravděpodobně již z 18. století. Kalich odhalil také dobové mince z roku 1878, a to groše a krejcary. Aktuálně jsou objevené listiny a mince předány Státnímu oblastnímu archivu v Litoměřicích. Ty prozkoumají odborníci, kteří je konzervují, naskenují a jejich kopie budou následně pravděpodobně vystaveny v chystané expozici na půdě Kalicha.

Revitalizace Kalicha probíhá již od minulého roku. Z vnitřních prostor, kde řemeslníci opravovali krovy, se přesunuli ven k opravě střešní krytiny. Dokončení revitalizace je plánováno na závěr tohoto roku.

Foto: Karel Pech, Filip Klieštík


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu