Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Krpálek Lukáš

Judista Lukáš Krpálek má v Litoměřicích otisk své dlaně v křišťálu

O další exponát v podobě otisku dlaně slavné osobnosti ve skle se rozšířilo Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích. Zároveň se jedná o zatím vůbec největší dlaň, která je tam mezi dalšími přibližně čtyřiceti k vidění. Patří judistovi Lukáši Krpálkovi. Dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa do muzea ve středu odpoledne u příležitosti slavnostního křtu svého otisku osobně zavítal. 

„Musím říct, že vypadá opravdu krásně. Nevěřil jsem, že to bude až tak krásný, a že na něm budou tak dobře patrné detaily,“ komentoval Lukáš Krpálek otisk své dlaně v křišťálovém skle.

Dosud totiž viděl pouze odlitek, který autor Jan Huňát zhotovil při Krpálkově loňské návštěvě na Základní škole Ladova, kde se konala beseda s žáky. Sám judista tuto školu velmi dobře zná. V začátcích své sportovní kariéry tu totiž pod vedením Václava Červína pravidelně trénoval.

„Mám na Litoměřice spoustu krásných vzpomínek. Jako malý jsem tu býval pravidelně. A minimálně dvakrát do roka se tu konaly také soutěže. Strávil jsem tu opravdu hodně času. Skoro vždy jsme trénovali právě na Základní škole Ladova,“ připomněl úspěšný český reprezentant, jenž se na závěr své návštěvy muzea podepsal do pamětní knihy a také přítomným fanouškům.

Dlaň Lukáše Krpálka doplní v expozici křišťálové doteky dalších slavných sportovců, například Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Věry Čáslavské či Ivana Lendla.

„Je pro mě poctou, že tu mohu být společně s takovými osobnostmi,“ poznamenal Lukáš Krpálek, jehož dlaň si sklář Jan Huňát ve svém muzeu už delší dobu přál.  

„Velkou metou je pro mě papež František. Je ale velice komplikované jeho otisk získat. A ze sportovců bych v budoucnu rád vytvořil otisk dlaně českého MMA bojovníka Jiřího Procházky,“ svěřil své plány Jan Huňát.

Jeho otec Alexandr Huňát doplnil, že dlaň Lukáše Krpálka patří v muzeu mezi ty největší.

„Předtím to byla dlaň amerického herce Stevena Seagala. Když jsme ale instalovali Lukášovu dlaň, poměřili jsme je a zjistili, že Lukášova je větší,“ uvedl Alexandr Huňát.

Muzeum Křišťálový dotek se svou unikátní expozicí autentických otisků dlaní slavných českých i zahraničních osobností je jediné svého druhu na světě. Ve dvorním traktu na Mírovém náměstí ho Jan Huňát se svým otec Alexandrem otevřeli v roce 2017. Předtím sídlilo několik let muzeum v nedalekém Terezíně.

Kromě dlaní slavných sportovců jsou tam vystaveny také otisky českých a zahraničních osobností. Mezi nimi jsou taková jména jako Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová, Ringo Star nebo Ennio Morricone a mnoho dalších. Dohromady bezmála padesát osobností.

Foto: Karel Pech


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu