Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Jarní škola Zdravých měst se konala v Litoměřicích

jarniskolampZhruba 130 zástupců měst a obcí zapojených do Národní sítě Zdravých měst ČR se tento týden účastnilo v Hradu Litoměřice Jarní školy. Mezi témata workshopu patřily finanční zdroje pro města, kvalita úřadů, udržitelný rozvoj a jeho indikátory, spravedlivé rozhodování o stavbách, plánovací akce ve školách apod.

Účastníky uvítali litoměřický starosta Ladislav Chlupáč a zastupitel Petr Hermann, současně i předseda NSZM, který převzal ocenění „Dobrá praxe“ za pořádání školních fór.


Dopolední část zahájil David Sláma z Ministerstva vnitra s informacemi o zapojení měst a obcí do realizace metod kvality, o možnostech hodnocení jejich úřadů i o financích pro podporu jejich aktivit a služeb občanům. S tématem financování navázala Marie Petrová z Ministerstva životního prostředí. Upozornila také na změny v systému hodnocení kvality postupu obcí a regionů v metodě místní Agenda 21 (MA21).

V bloku, který byl věnován inspiracím z praxe, zazněly zajímavé příspěvky týkající se udržitelného energetického managementu města, zúčastněným městům byl nabídnut vstup do Asociace energetických manažerů, mezi jejích zakladatele patří Město Litoměřice. Dalším inspirativním tématem bylo pořádání školních fór. Zazněly příspěvky týkající se globální odpovědnosti měst a obcí, aktivního zapojování středoškoláků do veřejného dění či výzvy Nadace Via a Zeleného kruhu ke spravedlivému rozhodování o stavbách. Odpolední část akce byla věnována systémové podpoře udržitelného rozvoje, představení Cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs), aktivitám Rady vlády pro udržitelný rozvoj a související přípravě strategie Česká republika 2030 či indikátorům udržitelného rozvoje.

Druhý den Jarní školy byli účastníci rozděleni do tří tréninkových a diskusních skupin. Koordinátoři „začátečníci“ absolvovali praktický nácvik zaměřený na zapojování veřejnosti, na to, jak MA21 efektivně komunikovat, jaké způsoby nejlépe využít a čeho se vyvarovat. Pokročilí se zabývali audity udržitelného rozvoje, jejich přínosy i náročností zpracování. Zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí prezentovaly aktuální finanční možnosti pro města obce určené na projekty pro kvalitu veřejné správy. Dalšími tématy bylo participativní rozpočtování, sociologické průzkumy a ankety. Závěrečný den Školy je pak vždy věnován nácviku práce na počítačích se systémem DataPlán NSZM a interním profesním prostředím pro koordinátory MA21.

„Na Školách jde zejména o setkání s kolegy z jiných měst. Nejvíce se naučíme na konkrétních příkladech z praxe, na inspiracích, ale i na tom, co se jinde neosvědčilo, co a jak udělat lépe. Nás tentokráte zaujala například práce s výsledky veřejných fór ověřenými anketou či sociologickým průzkumem nebo zkušenosti z participativního rozpočtování,“ komentovala akci Rita Vlčková, koordinátorka Zdravého města Litoměřice.

(TZ Národní sítě Zdravých měst)


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu