Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

hrozen

Hrozen konaný prvně pod širým nebem se vydařil

Zhruba čtyři stovky lidí přišly v sobotu do Litoměřic ke hvězdárně na Tyršovo náměstí degustovat nejlepší česká vína. S ohledem na epidemiologická opatření se 9. ročník Litoměřického hroznu prvně konal ve venkovních prostorách. Spokojení byli jak vinaři, tak návštěvníci, z nichž mnozí se sklenkou v ruce spokojeně procházeli i v sousedním parku Václava Havla.

„Atmosféra je velmi pěkná, krásné letní počasí k degustaci pod širým nebem přímo vybízí. A i my, vinaři, jsme nadmíru spokojení,“ hodnotil akci sklepmistr České zemědělské univerzity Štěpán Weitosch. Právě na jeho stánku lidé koštovali šampiona Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy 2020, kterým se stalo Rulandské bílé, ročník 2018.

Výsledky prestižní soutěže, která je nominační do Salonu vín ve Valticích, byly slavnostně vyhlášeny v předvečer Hroznu v litoměřickém hradu. Stalo se tak za účasti starostů vinorodých měst a obcí, jako jsou například Mělník, Kutná Hora, Velké Žernoseky, Lysá nad Labem. Přítomni byli i zástupci zhruba 25 úspěšných vinařství a řada dalších hostů, včetně zástupců Ministerstva zemědělství, Zemědělského intervenčního fondu či europoslance Alexandra Vondry. Předseda Cechu českých vinařů společně se starostou Litoměřic Ladislavem Chlupáčem rozdal 45 diplomů a oznámil i vítěze hlavních kategorií. Ocenění za celoživotní přínos českému vinařství obdržel od Cechu Vladimír Šuhájek, který byl korunován pomyslným králem litoměřického vína. Práci vinařů a letošní úrodě hroznů pak požehnal generální vikář Litoměřické diecéze Martin Davídek.

Příležitost hlasovat pro své oblíbené vinařství však dostali i návštěvníci sobotního Hroznu. Udělit mohli tři hlasy. „Ty moje patřily Vinařství Pod Sedlem, České zemědělské univerzitě a mělnickému Vinařství Vondrák,“ prozradila jedna z návštěvnic Kateřina Nováková. A právě tato tři vinařství získala ve finále nejvyšší počet hlasů. Keramické talíře vyrobené v dílně Diakonie Českobratrské církve evangelické a trička města Litoměřice tak převzali na podiu právě jejich zástupci.

Připraven byl i doprovodný kulturní program, v němž se postupně vystřídal band Rosti Pechouška, Veselí lidi a večer cimbálová muzika v podání Kotlárovců.

„Akce se prvně konala pod širým nebem. A velmi se mi líbila. Byla to s ohledem na epidemiologickou situaci zásadní novinka letošního ročníku, kterou společně vyhodnotíme a uvidíme, jestli ji nezopakujeme i v následujících letech. Prvně se také rozhodl Cech českých vinařů vyhodnotit výsledky Národní soutěže českých vín právě v Litoměřicích, v předvečer Hroznu. Velmi si této pocty vážíme,“ zhodnotil osmý ročník starosta Ladislav Chlupáč.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu