Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Ocenění hrad

Hrad získal druhé místo v krajské soutěži Stavba dvacetiletí

Litoměřický hrad získal prestižní ocenění, kterým je druhé místo v soutěži Stavba dvacetiletí Ústeckého kraje. Cenu z rukou hejtmana Jana Schillera převzali starosta Radek Löwy společně se stavebním technikem odboru územního rozvoje městského úřadu Ladislavem Pošíkem.

„Ocenění je pro město a jeho architekturu velmi významné, protože hrad, který kdysi býval ruinou, je jednou z dominant městské památkové rezervace. Velké poděkování za jeho záchranu patří předchozímu vedení města, architektovi, dodavateli stavby, památkářům a mnoha dalším lidem, kteří se na realizaci stavebně náročné rekonstrukce podíleli,“ uvedl v této souvislosti starosta Radek Löwy.

O náročnosti proměny objektu, který sloužil jako sklad zeleniny, svědčí i slova předsedy hodnotící komise. „Všichni jsme se shodli, že nastalo znovuzrození objektu. Já jsem v Litoměřicích vojákoval a pamatuji si, jak jsme tady chodili kolem skladiště shnilých brambor,“ připomněl Miloslav Pavlík, předseda hodnotící komise, minulost hradu, který byl vyhlášen v roce 2013 Stavbou roku Ústeckého kraje.

Soutěž pořádal Ústecký kraj ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou a Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků jako odborným garantem.  Přihlášeno bylo 15 staveb postavených na území Ústeckého kraje a daných do užívání od ledna 2002 do prosinec 2022. První a třetí místo putovalo do Loun. V soutěži zvítězilo město Louny za rekonstrukci pavilonu A výstaviště. Patří mu i třetí místo za plaveckou halu.

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století. V současné době je součástí Kulturního a konferenčního centra Litoměřice (spolu se sousedním domem kultury). Slouží nejen k pořádání významných kulturních a společenských akcí, výstav apod. Jsou zde umístěny i tři stálé expozice -  expozice věnovaná českému vinařství, expozice mapující historii a současnost litoměřického pivovarnictví a expozice věnovaná památce komika Felixe Holzmanna. Hrad je spravován Městskými kulturními zařízeními Litoměřice, příspěvkovou organizací města.

Autor: Eva Břeňová 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu