Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Gymnázium změna zřizovatele nečeká

stulmpMimořádnému zájmu veřejnosti se těšil kulatý stůl, jehož tématem byla současnost i budoucnost litoměřického gymnázia. Městem pořádané debaty, která se uskutečnila 9. června v sále hradu, se zúčastnila více než stovka lidí. „Už jen tento fakt signalizuje, že jde v Litoměřicích o aktuální téma, které obyvatele města zajímá a s nímž se na nás často obrací,“ uvedl místostarosta Karel Krejza. Důkazem je podle něj i vývoj počtu studentů. Od roku 2010 se totiž jejich počet snížil o devět desítek, zatímco sousední roudnické nebo lovosické gymnázium vykázaly loni stejný počet studentů jako v roce 2010. Vedení radnice přitom podle starosty Ladislava Chlupáče netěší, že některé děti z Litoměřic odcházejí studovat právě do Lovosic nebo do Roudnice nad Labem, když mají v místě svého bydliště gymnázium s kvalitním pedagogickým sborem i výukou.

Jedním z nejdůležitějších výstupů kulatého stolu proto byla shoda na zahájení spolupráce gymnázia se základními školami v oblasti společné koordinace školských vzdělávacích plánů. Zaznělo, že koordinovat je přitom třeba nejen spolupráci základních škol s gymnáziem, ale i dalšími středními školami a učilišti ve městě. A to tak, aby základní školy tvořily výukové plány navazující na programy nabízené středními školami a učilišti.

„Stejně tak gymnáziu, kterému chybí odborné učebny, například chemická laboratoř, bychom mohli pomoci tím, že jejich vznik zahrneme do projektu stavby nové víceúčelové haly pro sousední Masarykovu základní školu,“ nastínil jednu z konkrétních možností pomoci místostarosta.

V průběhu debaty s veřejností vedení litoměřické radnice konstatovalo, že město se v dohledné době nestane zřizovatelem Gymnázia Josefa Jungmanna, která spadá pod Ústecký kraj. Obdrželo by totiž jen příspěvek na žáka plnícího si základní školní docházku, což se týká zhruba stovky dětí od primy po kvintu. Náklady na studium prváků až čtvrťáků by tak muselo hradit samo, což představuje zhruba tři miliony korun ročně. „Tuto skutečnost jsme loni, kdy jsme otevřeli diskusi na toto téma, neznali. Současné znění zákona je totiž v tomto ohledu nejednoznačné. Poukázal na ni až výklad Ministerstva financí, který jsme si vyžádali,“ vysvětlil místostarosta Krejza.

Ředitel školy Miloš Štyks však ani změnu zřizovatele nepovažuje za nutnou. „Žádné důvody k takovému kroku nevidím. Obzvláště když kraj investoval v posledních letech do zkvalitnění budovy i učeben zhruba deset milionů korun,“ konstatoval ředitel.

 

debavp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuse s veřejností se zúčastnili (zeva) ředitel gymnázia Miloš Štyks, zástupce Krajského úřadu Ústeckého kraje Roman Červenka, starosta města Ladislav Chlupáč, zástupce školské rady Petra Černá a místostarostové Pavel Grund a Karel Krejza. 

stulvp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstupy z jednotlivých stolů byly na závěr debaty veřejně prezentovány.

stulvp2


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu