Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Studenti jako jezuité

Gymnázium zahájilo školní rok v náhradních prostorách jezuitské koleje

Právě započatý školní rok stráví studenti, pedagogové a další zaměstnanci Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích v provizorních prostorách bývalé jezuitské koleje v centru města. Sto let starou budovu  gymnázia ve Svojsíkově ulici totiž čeká nákladná rekonstrukce.

Ředitelka gymnázia Radka Balounová popsala, že opravy zahrnou kompletní výměnu střechy a krovů, přestavbu podkroví, instalaci akustiky, nové sociální zařízení, rekonstrukci elektroinstalace a rozvodů vody, tak aby byly dodrženy hygienické i požární předpisy.

„V přízemí vznikne také nová knihovna, kterou jsem si moc přála, a také nová multimediální učebna hudební výchovy,“ uvedla Radka Balounová s tím, že do náhradních prostor v jezuitské koleji se během letních prázdnin podařilo přestěhovat veškeré potřebné vybavení pro studenty i pedagogy. Mezi nimi i pomůcky do laboratoře sloužící k výuce chemie, fyziky a biologie. V novém zázemí odborné učebny studenti dokonce naleznou i historickou digestoř. Tuto učebnu však využijí kromě gymnazistů také učitelé, kteří se každý měsíc účastní projektu Elixír do škol. Ten je určený pro pedagogy ze základních a středních škol a poskytuje jim inspiraci pro výuku přírodovědných předmětů.

Krajský radní pro oblast majetku a investic Tomáš Rieger, který se zahájení školního roku v jezuitské koleji účastnil, doplnil, že Ústecký kraj jako zřizovatel gymnázia bude za náhradní prostory soukromému majiteli platit komerční nájem. „Ve městě jsme nenalezli jiné vhodné prostory, které by splňovaly podmínky pro potřeby gymnázia,“ poznamenal Tomáš Rieger a doplnil, že před nastěhováním vlastník budovy zajistil nezbytné úpravy. Jinak byl objekt v dobrém stavu a bezmála pěti stovkám studentů a šesti desítkám zaměstnancům vyhovuje i kapacitně.

„Rekonstrukce gymnázia ve Svojsíkově ulici vyjde Ústecký kraj na zhruba 47 milionů korun bez DPH,“ dodal Tomáš Rieger.

Samotní studenti neměli první školní den žádné větší problémy s orientací v novém prostoru. Pomohly jim speciální mapy, které jim škola rozeslala, přehledné rozcestníky umístěné na chodbách a v neposlední řadě zaměstnanci, jenž je směřovali na konkrétní místa.

Na historii jezuitské koleje, která jako gymnázium sloužila už v 17. století, navázali první školní den tři studenti ze třetího ročníku, kteří přišli stylově odění do mnišských obleků a s velkými kříži kolem krku (viz úvodní snímek). „Říká se tomu pošetilý nápad, který se většinou nezrealizuje, ale tento ano. Kostýmy máme objednané z internetu a jsou poměrně pohodlné,“ řekli studenti.

S jezuitskou kolejí je spjato také jméno českého básníka, lingvisty a vůdčí osobností českého národního obrození Josefa Jungmanna, který na zdejším gymnáziu vyučoval v letech 1800 až 1815 češtinu. Právě 250. výroční od jeho narození si litoměřické gymnázium nesoucí jeho jméno v týdnu od 11. do 15. září připomene.

„Ve všech předmětech si různými způsoby budeme připomínat nejen Jungmanna, ale také jeho významné vrstevníky,“ uzavřela Radka Balounová.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu