Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Gripeny uctily památku generála Františka Chábery

pamcmpDnes v 15 hodin zaburácely nad litoměřickým hřbitovem dvě nadzvukové stíhačky Gripen. Letci z 211. taktické letky z Čáslavi uctili památku generálmajora Františka Chábery, čestného občana města Litoměřice. Na hrdinu, který ve II. světové válce bojoval za svou vlast, zavzpomínali jeho nejbližší spolu s vedením radnice v čele s místostarostou Karlem Krejzou a litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. Pietní akt také připomněl blížící se Den válečných veteránů a Památku zesnulých.

„Obětování a odvaha našich vojáků je důležitá a nezbytná. O to víc mě mrzí, že v dnešní době dochází k jejich zpochybňování. Vážím si všech vojáků, kteří nasazují svůj život za naši svobodu,“ konstatoval u hrobu generála Chábery místostarosta Litoměřic Karel Krejza, který je zároveň členem Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Na hřbitově si účastníci pietního aktu připomněli obzvláště silný příběh válečného hrdiny. „Nejkrásnější pro mě je, že ještě nikdy zde nebylo tolik lidí,“ poděkoval zhruba stovce přítomných Milan Brožek, nevlastní syn generála Chábery.

František Chábera byl letcem jednotek RAF (Royal Air Force). Místo poděkování se však po skončení války dočkal žaláře a dlouhodobé perzekuce ze strany komunistického režimu. Rehabilitován byl až po sametové revoluci roku 1989. Dne 21. října to bylo již 19 let, co nás František Chábera opustil. Jeho jméno nese 211. taktická letka a litoměřický most přes řeku Labe.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po,St,Pá: 9-17 hod.
Út,Čt: 9-16 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu