Nástroje pro usnadnění přístupu

NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Geotermální projekt bude opět předmětem diskuse s veřejností

mestompJak v Litoměřicích pokračují přípravné práce vedoucí k realizaci geotermálního projektu, který se právě posunul do další významné fáze? Odpověď nejen na tuto otázku přinese v úterý 22. března v konferenčním sále hradu diskuse s veřejností, která začíná v 16.30 hodin. „Na setkání budou prezentovat a odpovídat na dotazy přední odborníci na danou problematiku z Německa, Švýcarska, Velké Británie, Francie a Polska a zástupci české vědecké komunity. Veřejnost tak znovu dostane příležitost klást dotazy odborníkům z různých vědních oborů, které s realizací geotermálních projektů bezprostředně souvisejí, a utvořit si lepší obrázek o tak významném projektu,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Diskuse s veřejností bude součástí dvoudenního workshopu. Na programu je kromě jiného také představení projektu velké infrastruktury pro výzkum, experimentální vývoj a inovace RINGEN, jehož nositelem je Univerzita Karlova. Tato unikátní výzkumná infrastruktura bude od letošního roku vznikat v areálu bývalých kasáren Dukelských hrdinů, kde již byl do hloubky více než dvou tisíc metrů vyhlouben průzkumný vrt. „Hlavním cílem výzkumné infrastruktury je vytvořit odborné zázemí pro výzkum efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie. Zvládnutí technologií pro její jímání bude znamenat zásadní strategickou výhodu zejména s ohledem na vyšší energetickou soběstačnost a bezpečnost České republiky, ale i dalších evropských zemí,“ podotkl manažer geotermálního projektu Antonín Tym. Zázemí bude sloužit také dalším významným stavebním a energetickým oborům, jakými jsou podzemní stavitelství, zakládání staveb apod. RINGEN je koncipován také jako jeden z uzlových bodů evropské sítě geotermálních testovacích lokalit.

Město Litoměřice připravuje v České republice unikátní projekt již od roku 2008. V průběhu přípravy došlo k zásadní změně jeho celkové koncepce s ohledem na nové možnosti financování a snížení rizik spojených s jeho realizací. Na projektu nově spolupracuje celá řada výzkumných pracovišť, včetně Akademie věd a univerzit, které rozšířily a odborně posílily projektový tým města. Na veřejné diskusi bude kromě jiného představena chronologie vývoje projektu, současný stav přípravy a předpokládaný vývoj v nejbližší budoucnosti.


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Ne: 9:00 – 17:00

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2024 Město Litoměřice
Mobilní menu