Ve dnech 19. a 20. května opět proběhne oblíbená akce s názvem Muzejní noc. Litoměřice ji v České republice budou zahajovat. „Důvěru si naše město získalo tím, že zde už řadu let probíhá Muzejní noc hned v několika institucích. V letošním roce se jich zúčastní celkem šest. Ve městech naší velikosti je to poměrně neobvyklé,“ vysvětlila Olga Kubelková, lektorka a koordinátorka projektu ze Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Ta dodala, že Litoměřice počtem konaných akcí překonaly i mnohem větší města jako je například Hradec Králové nebo Ústí nad Labem. Litoměřická Muzejní noc probíhá ve spolupráci s městem Litoměřice
Program Muzejní noci se dělí do dvou dnů tak, aby si ho mohlo užít co nejvíce návštěvníků:
V PÁTEK 19. KVĚTNA
V Knihovně Karla Hynka Máchy v Litoměřicích se odehraje od 18 do 21 Příběh večerníčku. S Patem a Matem si můžete vyzkoušet dabing, u Pohádek Ovčí babičky budete plést pohádky, copánky i šály a u Krysáků si můžete vyzkoušet, na co se mohou ještě nějaké věci hodit. V tvůrčí dílně můžete vyrobit své oblíbené postavičky nebo dokonce celé loutkové divadélko.
Oblastní muzeum v Litoměřicích nabídne program Co je to muzeum? od 17 do 22 hodin. Chcete se dozvědět, jak se dělá herbář, podívat se, jak se restauruje papír, zjistit, co dělá archeolog nebo si prohlédnout s komentářem budovu muzea z hlediska její stavební historie? Na to všechno, včetně ochutnávky vín z litoměřické oblasti, můžete přijít od 17 do 21.30 do muzea. Konkrétní čase najdete v přiložené pozvánce
Ve 21 hodin v litoměřickém muzeu začíná promítání filmu Velkolepé muzeum, které nabídne vtipný pohled do zákulisí Uměleckohistorického muzea ve Vídni.
Chcete prožít večer s atmosférou první republiky? Pak určitě zajděte do Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Od 18 hodin začíná koncertní vystoupení složené z nejznámějších šlágrů československé swingové, filmové a taneční hudby 30. – 40. let 20. století v podání Blue Star Jiřího Marka. V 19 hodin můžete pak přijít na přednášku o životním stylu a módě první republiky s dobovými módními fotografiemi. Přednášet bude přední odbornice na toto období Sylvie Zouharová Dyková. Ve 20 hodin přivítá galerie všechny zájemce, kteří si chtějí vyzkoušet výrobu šperků. A ve 21 hodin proběhne komentovaná dobová módní přehlídka, kterou předvede Salon první republiky. Závěr muzejní noci je tradičně fireshow na parkánu galerie. -VOX LUMINAS se svojí novou fireshow v rytmu swingu.
V bývalém jezuitském kostele Zvěstování Panně Marii, který bude otevřen od 18 do 22 hodin, si mohou zájemci prohlédnout výstavu sochaře Jiřího Kačera – Naděje a jistoty. Ve 20 hodin proběhne koncert Dua Deši – komunikace mezi didgeridoo a barytonsaxofonem podpořená dechovou rytmikou.
Vyhlídková věž Kalich umožní v tento den prohlídky věže v mimořádnou dobu, a to i s možností kvízu od 18 až do 22 hodin.
V SOBOTU 20. KVĚTNA
Kavárna Fér Kafe představí v Parku Václava Havla od 13 do 16 hodin hned několik žánrů pouličního umění. Wagabounds Collective předvedou žonglérská vystoupení, netradiční hry pro děti a dospělé, chůzi na chůdách nebo ukázky honáckého biče. Ve stejné době ovládnou park. Můžete se těšit na unicycly aneb jednokolky nebo si nechat namalovat karikaturu, nebo dopřejte dětem malování na obličej. Po celé odpoledne si mohou děti v tvořivých dílnách vyrobit maňáska nebo loutku. Můžete si i jen tak malovat. V 15.30 pak vystoupí Sváťovo dividlo s loutkovou pohádkou Máša a tři medvědi. V 16.30 se můžete přijít podívat na SEX KULOMETS a jejich divadelní představení Poslední cesta Zikmunda a Hanzelky.
V dílně ručního papíru si můžete v dětské tvořivé dílně vyrobit obrázek z papíroviny a od 15 do18 hodin navštívit výstavu Kruhu výtvarnic Krasohled. V případě zaplacení vstupného (40 Kč dospělí a 25 Kč děti od 6 – 15 let,) si můžete od 15 do 18 hodin prohlédnout celou dílnu, seznámit se s historií výroby papíru nebo si vyrobit vlastní arch papíru.
Na celý program Muzejní noci je vstup zdarma, malé vstupné je pouze vstupné do Dílny ručního papíru.
Podrobný program sledujte na plakátech, pozvánkách i na webových stránkách jednotlivých organizací.
Text: Olga Kubelková, Anna Hrochová