NOVINKY A TISKOVÉ ZPRÁVY

Energie, doprava a inovace jsou témata mezinárodní konference probíhající v hradu

konfmpNecelá stovka lidí se účastní v konferenčním sále Hradu Litoměřice dnes zahájené dvoudenní mezinárodní konference „Energie, doprava a inovace pro města 21. století“. O aktuálnosti tématu svědčí fakt, že zastoupeni jsou i představitelé dvou ministerstev – průmyslu a obchodu a životního prostředí.

Právě ti označili Litoměřice jako město, které si uvědomuje význam úspor energie a vyvíjí v tomto směru řadu významných aktivit, jež následují i další města v České republice. Jedním z nich je i město Brno, jejíž náměstek Martin Ander již prezentoval fakt, že město vstupuje do Sdružení energetických manažerů měst a obcí, které Litoměřice před dvěma lety spoluzakládaly.

„Postupným snižováním energetické náročnosti budov nacházejících se v majetku města a motivačními opatřeními vedoucími k úsporám, jako je například Fond úspor energie, se Litoměřicím podařilo od roku 2012 ušetřit na provozu 22,5 milionu korun, které mohly být investovány jinde,“ informoval Karel Krejza, místostarosta Litoměřic, které již před šesti lety vytvořily pozici energetického manažera, jenž se energeticky úsporným opatřením systematicky věnuje. Města menšího typu a hlavně obce si však jeho existenci s ohledem na rozpočty nemohou dovolit. „Proto finančně podporujeme zavádění energetického managementu,“ informoval ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Sochor. Podle něj není povědomí o možnostech energetických úspor mezi veřejností na zcela dobré úrovni. Cílem ministerstva i právě probíhající konference je proto tyto informační nedostatky změnit.

Dvoudenní konference představuje vítanou platformu k výměně zkušeností, a to i na mezinárodní úrovni. Významným hostem byl například Jeremy Draper, energetický manager britského města Milton Keynes. Ten zaujal přítomné mj. tvorbou místní strategie umožňující dosáhnout městu nulovou uhlíkovou stopu v roce 2050.

Na zajímavém a v mnoha ohledech inovativním projektu pracují také Litoměřice. Ocenil jej mj. i náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. „Připravujeme projekt první aktivní veřejné budovy, která vyrábí více energie, než sama spotřebuje. O jeho podporu žádáme na Státním fondu životního prostředí,“ informoval energetický manažer města Jaroslav Klusák.

 

 


 

Turistické Informační centrum

 Otevírací doba

Po-Pá: 9-17 hod.
So: 9-12 hod.
Ne: zavřeno

 Adresa

Městské Informační centrum
Mírové náměstí 16/8
412 01 Litoměřice

Spojení

e-mail: info@litomerice.cz
tel.: +420 416 916 440
Skype: infoltm

Městský úřad

 Starosta

Ing. Radek Löwy

 Úřední hodiny

Po: 8:00 - 17:00 hod.
St: 8:00 - 17:00 hod.

 Adresa

Městský úřad Litoměřice
Mírové náměstí 15/7
412 01 Litoměřice

 Spojení

e-mail: podatelna@litomerice.cz
Datová schránka: tpebfnu
tel.: +420 416 916 111

 Opendata

data.litomerice.cz


copyright

 Template by Aplikko
 Webmaster RajČe
Powered by Joomla!
 Prohlášení o přístupnosti
 Politika Cookies

Webarchiv certifikát
© 2023 Město Litoměřice
Mobilní menu